Pólnocnoirlandzcy prezbiterianie nie ulegną namowom homoseksualnego premiera

czw, 22 cze 2017, 22:31:02

Autor: Jacek Lehr

Nowy premier Irlandii Leo Varadkar przyznał, że w rozmowach z liderką protestantów, Arlene Foster, próbuje wywrzeć presję na rząd Irlandii północnej, by zalegalizować małżeństwa jednopłciowe w tej części kraju.

Democratic Unionist Party (DUP) jest protestanckim ugrupowaniem z korzeniami prezbiteriańskimi i jest główną siłą polityczną w Irlandii północnej. Przewodzi jej Arlene Foster. Znaczenie formacji wzrosło po tym jak brytyjscy torysi nie uzyskali bezwzględnej większości w brytyjskim parlamencie w ostatnich wyborach.

Varadkar, który jest zdeklarowanym homoseksualistą, spotkał się z liderem DUP Arlene Foster w ubiegłym tygodniu w Dublinie w celu omówienia skutków Brexit.

Jego namowy zbiegły się z atakami medialnymi na rząd w sprawie aborcji i małżeństw tej samej płci.

Politycy z Irlandii Północnej zmuszeni byli głosować pięciokrotnie nad redefinicją małżeństwa.

Varadkar chwalił się: „Miałem okazję spotkać się z Arlene Foster i DUP w Dublinie i na tym spotkaniu wyraziłem pogląd, że równość małżeńska powinna być dozwolona w Irlandii Północnej.” Dodał: „Pytanie tylko kiedy, a nie czy będzie to się stało w Irlandii Północnej”.

Irlandzki premier przyznał, że nie udało mu się zmienić zdania rozmówców. Jednak zobowiązał się do dalszego wywierania nacisku politycznego na DUP celem wprowadzenia małżeństwa osób tej samej płci.

Jeden z liderów DUP, Simon Hamilton, odpowiedział na komentarze Varadkara: „Mamy dobrze określone i jasne stanowisko na ten temat. Nie zanosi się na zmianę.”

Varadkar urodził się w rodzinie Hindusa i Irlandki. Z zawodu jest lekarzem medycyny. Kształcił się w The King’s Hospital oraz w Trinity College w Dublinie. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Fine Gael. W latach 2001–2003 był wiceprzewodniczącym YEPP, organizacji młodzieżowej Europejskiej Partii Ludowej. Jest jawnym homoseksualistą, jego partnerem jest Matthew Barrett, również lekarz

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20170622223102523