Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Biblijna narracja o potomkach Noego poparta badaniami DNA

- Odkrycia naukowe okazują się równoległe do biblijnych relacji wiążących pierwszą dynastię Egiptu z biblijnym Chamem – donosi Breaking Israel News. Potwierdzają to przełomowe badania genomu mumii.Według Biblii Mizraim zamieszkał w Egipcie, podczas gdy Kusz osiedlił się w Afryce, co zapoczątkowało istnienie dwóch odrębnych narodów, które nie miały wspólnego dziedzictwa. Teoria naukowa wskazuje na podobną etnogenezę ludów północnej Afryki i Egiptu.

https://www.breakingisraelnews.com/90106/dna-study-mummies-indicates-ancient-egyptians-descended-biblical-ham/#/

Autorzy artykułu w izraelskim periodyku cytują Księgę Rodzaju (10: 5-6): "Od nich pochodzą mieszkańcy wybrzeży i wysp, podzieleni według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów. Synowie Chama: Kusz, Misraim (lub Egipt według Nowej Międzynarodowej wersji Biblii), Put i Kanaan. Synowie Kusza: Seba, Chawila, Sabta, Rama i Sabteka. Synowie Ramy: Saba i Dedan".

Wykorzystując technikę wychwytywania DNA naukowcy otrzymali kompletne ludzkie mitochondrialne genomy z 90 próbek – które przeszły kontrolę jakości -  i genomowe dane SNP pochodzące od trzech osób płci męskiej. W sumie uzyskano 166 próbek z 151 zmumifikowanych osób z Abusir el-Meleq. Objęto badaniami 1300 lat historii egipskiej, od około 1388 r.pne do 426 r.pne.

Dekodowania genomu starożytnych Egipcjan odkrytych w Abusir-el Meleq nasuwa wniosek, że zachowane szczątki są najbliższymi genetycznymi krewniakami populacji neolitycznych oraz z epoki brązu z Bliskiego Wschodu, Anatolii i Europejczyków Śródziemnomorskich.

"Odkryliśmy, że starożytne próbki egipskie różnią się od współczesnych Egipcjan, a bliżej im do próbek z Bliskiego Wschodu i Europy" - raportowali naukowcy. "W przeciwieństwie do współczesnych Egipcjan ich pochodzenie należy przesunąć populacji Afryki Subsaharyjskiej".

http://www.ibtimes.co.uk/mummy-dna-reveals-surprise-discovery-about-ancient-egyptians-ancestry-1623971

Profesor Johannes Krause z Instytutu Maxa Plancka wyjaśniał: "To nie tylko DNA jednego człowieka, to DNA rodziców, dziadków, rodziców dziadków, rodziców pradziadków i tak dalej". Dodał, że wcześniej analiza DNA mumii byłaby potraktowana sceptycznie. - "Zanieczyszczenie jest poważnym problemem w tego typu badaniach" – tłumaczył. "Dopiero w ciągu ostatnich pięciu czy sześciu lat możemy badać DNA starożytnych ludzi, ponieważ możemy teraz wykazać, czy DNA jest starożytne, czy nie poprzez właściwości chemiczne".

Swoje ustalenia uczeni opublikowali w czasopiśmie Nature Communications.

https://www.nature.com/articles/ncomms15694

Te nowe odkrycia pokrywają się z hipotezą "dynastii", którą wysunął archeolog David Rohl. Uważa on, że starożytni Egipcjanie przybyli z Mezopotamii, podbili Dolinę Nilu i ustanowili pierwsze egipskie dynastie. Stoi to w bezpośredniej sprzeczności z poprzednią hipotezą, że pierwsi władcy Egiptu i większość ludności egipskiej przybyli drogą lądową z Afryki.

Rohl wyłożył swoje twierdzenia w książce "The Legend - Genesis of Civilization". Cham i jego ludzie przeprowadzili się z Mezopotamii do Egipcie po powodzi. Rohl przekonuje, że Horus jedno z najbardziej znaczących bóstw egipskich, był w istocie Chamem. Nazwa "Horus" znaczy "dalekie", co oznacza, że ​​Cham przybył z daleka.

Rohl studiował starożytne rzeźby ścienne i rysunki przedstawiające łodzie, które zostały odkryte pięćdziesiąt lat wcześniej przez archeologa Hansa Winklera. Obrazy te są zgodne z teorią Rohla, że ​​nagły okres rozwoju kulturowego i technologicznego podczas pierwszej dynastii w Egipcie był wynikiem napływu elit mezopotamskich przez Morze Czerwone i wybrzeże Półwyspu Arabskiego.

Wątkiem potwierdzających pochodzenie człowieka z Bliskiego Wschodu a nie z Afryki, jak dotychczas sądzono są odkrycia polskiego paleontologa dr. Gerarda Gierlińskiego.

Naukowiec pytany na konferencji prasowej, czy są to ślady po przodkach człowieka przyznał, "że chodzi o dwunożność, (...) ponieważ to dwunożność wyznaczyła ten kierunek ewolucji, który zaowocował ludzkością dzisiaj". Dodał, że nie da się stwierdzić z całą pewnością, czy są to nasi przodkowie czy raczej krewni człowieka, którzy nie znajdują się w drzewie rodowym człowieka (tzw. ślepa uliczka ewolucyjna).

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459559,polak-odkryl-najstarsze-slady-praludzi-pochodza-z-krety.htmlOpcje Artykułu

Biblijna narracja o potomkach Noego poparta badaniami DNA | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń