Patriarcha Cyryl nie przyjął pozłacanego telefonu

sob, 16 wrz 2017, 07:41:10

Autor: Teodor Lacher

To miał być prezent stulecia. Brylanty, złoto, wyrafinowana ornamentyka  nawiązywały do cerkiewnej sztuki. Wyjątkowy telefon nie trafił jednak do przywódcy rosyjskiej Cerkwi.

 

 

"Chcemy pierwszy egzemplarz telefonu ofiarować patriarsze. Złożyliśmy oficjalne zapytanie do Patriarchatu, w jaki sposób możemy to zrobić." — oznajmił przedstawiciel rosyjskiej firmy zarejestrowanej w Szwajcarii.

Obudowa telefonu Gresso Meridian została pokryta czystym płatkowym złotem według specjalnej technologii, jak kopuły prawosławnych świątyń. Na tylnej części urządzenia wygrawerowano krzyż i napis: "Zbaw i chroń". Cena telefonu waha się od 380 tysięcy do 1,5 miliona rubli (wersja z przyciskami wysadzanymi brylantami).

Patriarcha Cyryl odmówił przyjęcia lukratywnego daru. Zwrócił uwagę na konieczność większej odpowiedzialności za życie duchowe i poprosił podległych sobie duchownych o "nie interesowanie się" zbędnymi symbolami i atrybutami. Rzecznik patriarchy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Aleksander Wołkow poinformował Ria Novosti, że jego zdaniem patriarcha nie potrzebuje telefonu pokrytego złotem. - Dziękuję producentom, ale radziłbym im sprzedać więcej telefonów, a otrzymane pieniądze przekazać jako ofiarę na jedną z będących w budowie moskiewskich świątyń lub na dom dziecka — powiedział duchowny.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20170927074110355