Syria: Chrześcijanin przewodniczącym parlamentu

nie, 1 paź 2017, 23:18:07

Autor: Teodor Lacher

70 lat Syria czekała na powierzenie stanowiska przewodniczącego parlamentu chrześcijaninowi. Na czele jednoizbowego Zgromadzenia Ludowego  stanął 58-letni Hammoud Youssef Sabbagh z Kościoła syryjskiego, uzyskując głosy 193 parlamentarzystów (spośród 252).

Urodzony w 1959 r. Hammoud Youssef Sabbagh pochodzi z miasta Hasaka (północno-wschodnia Syria). Jest absolwentem prawa.

Wkrótce po jego wyborze, przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Larijani wysłał swojemu nowemu syryjskiemu odpowiednikowi list gratulacyjny i pogratulował w nim także syryjskiemu narodowi i rządowi ostatnich zwycięstw w walce przeciwko Daesz (ISIS).

Obecnie chrześcijanie stanowią mniej niż 5 proc. ludności Syrii. Większość z nich uciekło przed islamistami do pobliskiego Libanu.

Prezydent Assad zapewnia, że chrześcijanie syryjscy są ważną częścią kraju i narodu, nie zaś gośćmi, czy migrantami. - Żyją tu gdzie się narodzili i gdzie rodziła się ich wiara – często podkreśla. Zapewnia, że bez nich nie będzie Syrii. - Chrześcijanie w Syrii "są częścią serca narodu – bez nich wielokulturowa Syria jaką znamy, nie istniałaby. Syryjski prezydent Bashar Assad powiedział tak we wrześniu w czasie spotkania z młodymi i biskupami syryjskiego Kościoła Prawosławnego. Jak donosi fides.org, Assad powiedział też, że próba podziału regionu na kraje religijne w celu usprawiedliwienia istnienia religijnego Izraela, nie powiodła się. Ten sam portal twierdzi, że Assad jest w bliskich relacjach z syryjskimi chrześcijanami.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171001231807235