Szkocja poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi. Zasługa konserwatywnego biskupa

pią, 6 paź 2017, 03:24:03

Autor: Teodor Lacher

3 września biskupi Szkocji dokonali uroczystego aktu powierzenia narodu szkockiego Matce Bożej. Ofiarowanie zostało poprzedzone 40-dniowym przygotowaniem przez codzienną modlitwę i czytanie Pisma Świętego, post i abstynencję od alkoholu, spowiedź. Okres przygotowawczy rozpoczęto 26 lipca br.

Poświęcenie Szkocji miało miejsce w Carfin, gdzie znajduje się narodowe sanktuarium Matki Bożej.

Duchowemu przedsięwzięciu patronował bp John Keenan z diecezji Paisley nieopodal Glasgow. - Biskupi po prostu odpowiadali na nieustające prośby świeckich, aby poświęcić swą ziemię Niepokalanemu Sercu – tłumaczył hierarcha zaliczany do zwolenników tradycji.

- Ten akt ma wpływ na niepewną przyszłość naszego narodu. Duchowny zauważył, że kwestia przyszłości Szkocji jest "czymś więcej niż tylko kwestią polityczną". - Duchowe odpowiedzi są potrzebne w odniesieniu do duchowych problemów narodu, a odpowiedzi takie mogą pochodzić od duchowych przywódców – uważa biskup. - Potrzebujemy nawrócenia z sekularyzmu, konsumpcjonizmu, materializmu i relatywizmu – mówił podczas uroczystości. Wyrażał nadzieję, że "konsekracja Sercu Maryi doprowadzi do nawrócenia Kościoła w Szkocji".

"Prosimy Matkę Bożą o nawrócenie abyśmy mieli siłę odwrócić się od światopoglądu materialistycznego, ponieważ w Szkocji trwa bitwą o serca, umysły i życie ludzi".

Hierarcha wymienił trzy kluczowe kwestie o które toczy się walka:

•             o wizję ludzkiej osoby - świecką, czy też ewangeliczną

•             o życie ludzkie w łonie matki

•             o sens ludzkiej miłości w odniesieniu do seksualności i więzi małżeńskiej

Szkocka diecezja Paisley w październiku podjęła wielkie dzieło codziennej modlitwy różańcowej o zakończenie aborcji.   – Wygląda na to, że mamy do czynienia z zorganizowaną i wytężoną kampanią przeciwko nienarodzonym dzieciom. Modlę się za tych lekarzy, którzy chcą się jej przeciwstawić, i proponuję nasz własny wytężony wysiłek w październiku, byśmy modlili się na różańcu o koniec aborcji – powiedział bp Keenan.

Akcja codziennego odmawiania Różańca w intencji obrony życia została bardzo dobrze zorganizowana. Uczestnicy zachęcani są do umieszczania informacji o podjętej modlitwie w internecie na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter.

Na stronie internetowej diecezji znajdują się okolicznościowe obrazki na każdy dzień października z dołączoną szczegółową intencją. Na przykład na 1 października wyznaczono modlitwę "za Kościół św. naszą Matkę, by Duch Święty Go prowadził i chronił od złego". Obrazek przedstawiał św. Piusa X i jego słowa: "Gdybym miał armię odmawiających Różaniec, podbiłbym świat".

Na 2 października zaproponowano modlitwę za Ojca Świętego.

– Jeśli obecne tendencje rozwojowe w Szkocji się utrzymają, to około 2024 roku największym wyznaniem religijnym w tej części Wielkiej Brytanii będzie Kościół katolicki – poinformował portal Scottish Catholic Observer, powołując się na najnowsze opracowanie Szkockiego Instytutu Badań Rodziny.

Wynika z niego, że w ciągu ostatnich 8 lat odsetek katolików nieznacznie się zmniejszył – z 15 proc. w 2009 r. do 14 proc. obecnie. Ogólnie jednak utrzymuje się na stałym poziomie, podczas gdy prezbiteriański Kościół Szkocji, skupiający większość tamtejszych wierzących, odnotował w tym samym okresie znaczny spadek – z 34 do 24 proc. Jednocześnie z badań wynika, że 51 proc. Szkotów nie wyznaje żadnej religii.

Raport instytutu stwierdza ponadto, że od 2009 r. zasadniczo nie zmieniły się procentowe proporcje wiernych innych wyznań chrześcijańskich, czyli niekatolickich i nieprezbiteriańskich, oraz wyznawców innych religii. Studium wskazuje też na stałą tendencję wzrostu odsetka ludzi nie wyznających żadnej religii.

https://www.youtube.com/watch?v=o2Iq08JxB_s

https://www.youtube.com/watch?v=eIeGobMSucI

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171006032403806