Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Marcin Luter Nieznany?

Przy okazji 500. rocznicy Reformacji, również w Polsce pojawiają się nowe pozycje książkowe oraz filmowe dotyczące protestantyzmu i samego Marcina Lutra. Część z nich to kolejne spojrzenia na wydarzenia, które doprowadziły do wystąpienia augustiańskiego mnicha w 1517 roku oraz na te które zdarzyły się później. Autorzy innych zapowiadają natomiast "przełom" w rozumieniu przyczyn Reformacji czy moralnej i historycznej ocenie Lutra.Przeglądałem niedawno książkę niemieckiego historyka Heinza Schillinga „Marcin Luter. Buntownik w czasach przełomu”, która ukazała się w Polsce niedawno w roku 500- lecia Reformacji. Książki nie napisał teolog, mogliśmy się więc spodziewać spojrzenia faktograficznego. Autor spełnił te wymagania. To dobra książka.

Marcin Luter został przedstawiony jako człowiek z pasją, ale również jako człowiek pełen sprzeczności. Autor korzystał z wielu materiałów źródłowych dotyczących opisywanego bohatera. Jeśli kogoś jednak bardziej interesują  poglądy teologiczne doktora Marcina, lepszą pozycją jest dzieło Heiko Obermana „Luter. Człowiek między Bogiem a diabłem”.

Schilling jest kolejnym badaczem zajmującym się postacią, która razem z innymi wielkimi reformatorami zmieniła chrześcijański krajobraz Europy. Kraje północno- zachodnie przestały być poddane Rzymowi. Kontruderzeniem katolików był Sobór Trydencki, sobór, który przez czterysta lat kształtował oblicze katolicyzmu. Wielu myślicieli katolickich uważa, że do rozłamu nie powinno dojść, a reformacja była niemądrym buntem. Łacińska Europa, tak długo zespolona, nagle rozdwoiła się. Podział ten to był błąd, czyli coś gorszego niż zbrodnia.

Ostatnio zwróciłem uwagę na dwa wydarzenia. Zaintrygował mnie fakt, że w 2017 roku ukazała się książka Pawła Lisickiego „Luter. Ciemna strona rewolucji” i niebawem ma być skończony film Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”. W gruncie rzeczy nic w tym wyjątkowego. Mamy okrągłą rocznicę reformacji, dlaczego więc ma się nie pojawiać więcej dzieł o tych ważnych czasach. Może warto znowu przeanalizować przyczyny, które zatrzęsły budowlą Kościoła w XVI wieku.

Trochę się jednak zdziwiłem. Na początku moją uwagę przykuł tytuł biografii Lisickiego o mnichu z Wittenbergii i słowa reżysera Brauna iż „popularna wizja reformacji jest niezgodna z prawdą i włos mu się jeżył na głowie, gdy poznawał dogłębną wiedzę o niej”. Grzegorz Braun jest często pokazywany na Youtube z pewnym historykiem – amatorem, który ma podobną wizję świata, wydaje książki, lecz brak mu podstawowej wiedzy. Ów „historyk” dobrze pisze, styl jest poprawny, jednak w książkach jest dużo merytorycznych błędów.

 

Filmu Brauna widzieć nie mogłem, książki Lisickiego nie czytałem. Znam ich poglądy polityczne i refleksje historyczno-teologiczne. Jak wcześniej wspomniałem dla wielu katolików bunt Lutra był czynem, który nie może być zapomniany, bo szkody jakie wyrządził, można porównać tylko z holokaustem. To jednak nie jest głos wszystkich katolików. Wielu pisze o Lutrze jak o wiernym tego samego kościoła.

Zwracam teraz uwagę na opinie krytyczne. Piszę przed obejrzeniem filmu i przeczytaniem książki. Lisicki jest człowiekiem rozsądnym, domyślam się jaka będzie jego książka. Mam nadzieję, że nie będzie pisał  tylko o „ciemnych stronach rewolucji”. Grzegorz Braun widzi w historii wiele spisków, jego poglądy są krytyczne wobec protestantyzmu. Nie przepada za „heretykami”.

Jedna rzecz bardzo mnie intryguję, chciałbym wiedzieć z jakich dokumentów korzystał reżyser, by pokazać nam „prawdziwe oblicze reformacji”. Czyżby odkrył jakieś tajemne dokumenty, których szary człowiek widzieć nie mógł? Prawda wyjdzie na jaw, gdy film zostanie skończony.

fot. Obraz Lucasa Cranacha Starszego, 1528

 Opcje Artykułu

Marcin Luter Nieznany? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń