39 lat temu...

pon, 16 paź 2017, 18:55:16

Autor: Robert Kurpios

16 października mija 39 lat od wyboru kardynała Karola Wojtyły na pierwszego polskiego papieża. W 1978 roku oprócz komunistycznych władz, wielu Polaków cieszyło się, że w Watykanie głową Kościoła rzymsko- katolickiego będzie nasz rodak. Warto z tej okazji zadać pytanie, albo dwa pytania. Pierwsze brzmi: Czy sprawowanie urzędu przez Jana Pawła II było korzystne dla Polski i kolejne: czy sytuacja Kościoła katolickiego uległa poprawie?

Odpowiedź na pierwsze jest nietrudna. Działalność Jana Pawła II i twarda polityka prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana miała duży wpływ na upadek komunizmu. Reagan przyczynił się do gospodarczego załamania się gospodarki Związku Sowieckiego, papież ożywił ducha wolności w polskim, katolickim społeczeństwie. Efektem była rosnąca nadzieja, na choćby niewielką zmianę komunizmu.

W gruncie rzeczy komuniści w połowie lat osiemdziesiątych zdawali sobie sprawę z niewydolności swojej gospodarki. Wiekszość Polaków jednak ciągle myślała, że system ten nieprędko się skończy. Jednak pod koniec lat osiemdziesiątych kompromitacja sowieckiego totalitaryzmu była oczywista dla wielu. Zbliżał się koniec ustroju, który na swym sumieniu ma największą liczbę ludzkich ofiar.

Niestety pontyfikat Jana Pawła II i jego poprzednika Pawła VI często określa się czasem regresu. Polski papież mimo swojej charyzmy nie potrafił zahamować powolnego upadku katolicyzmu w Zachodniej Europie czy w USA. Twarde dane wskazują na mniejszą liczbę zawieranych małżeństw, mniejszą liczbę osób uczęszczających na niedzielne nabożeństwa. W Stanach Zjednoczonych 70 procent katolików uważa Eucharystię jako "symbol przypomnienia". Według ostatnich badań los Kościoła rzymsko- katolickiego przypieczętują zjawiska demograficzne. Jeśli nie nastąpią jakieś zmiany, katolicyzm stanie się religią Ameryki Łacińskieji i Azji.

Nieraz myślę, czy w Polsce również nastąpi regres, czy nasz kraj zostanie oazą na pustyni, z krajami bez wiary lub niechrześcijańską religią.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171016185516181