Ewangelicy w Częstochowie

śro, 18 paź 2017, 19:12:01

Autor: Robert Kurpios

Częstochowa nazywana jest duchową stolicą Polski i trudno twierdzić, że jest inaczej. Miasto zawsze będzie kojarzone z Jasną Górą. Idąc jednak ulicą Śląską, zobaczymy dwa budynki kościelne. O jednym powiemy, że to prawosławna cerkiew, o drugim, że to świątynia katolicka. Pomylimy się w drugim przypadku.

Musimy wejść do wnętrza kościoła i zwrócić uwagę na skromne wnętrze. Być może wtedy odczujemy, że kościół jest inny od katolickiego. Znajdziemy się bowiem w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego. W neogotyckim budynku Parafii Ewangelicko- Augsburskiej.

Gdy znajdziemy się znowu na zewnątrz, na tablicy ogłoszeń przeczytamy, że w dniach od 01 do 31 października w ramach jubileuszowych 500 lat Reformacji, możemy obejrzeć obrazy częstochowskich plastyków. Jeżeli jako turystów zainteresował nas ten kościół możemy kupić "Kronikę Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Częstochowie" ks. Leopolda Wojaka.

W ubiegłą niedzielę, 13 października odbył się w kościele, finałowy koncert  Festiwalu Muzyki Organowej. Myślę, że warto było przyjść.

W 2013  roku zostały wyremontowane organy, dlatego z pewnością świetnie brzmiały dzieła mistrzów. Zresztą w budynku jest bardzo dobra akustyka, często więc organizowane są tam koncerty muzyki klasycznej. Parafia jest współorganizatorem znanego w Polsce Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. W tym roku, w ramach festiwalu odbył się w kościele koncert "Solus Christus". Tak więc w duchowej stolicy naszego kraju istnieją także kościoły innych denominacji.   


www.czestochowa.luteranie.pl/

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171018191201686