Laudacja o. Napiórkowskiego na cześć przyszłego papieża?

sob, 21 paź 2017, 15:39:45

Autor: Teodor Lacher

Polski Kościół klei się do byłego prefekta Kongregacji Wiary. Na wzburzonym morzu najlepiej znaleźć autorytet choć odrobinę zbliżony do wielkości Karola Wojtyły. Kompetencji i wierności Ewangelii nie można zarzucić niemieckiemu teologowi odsuniętemu przez Watykan od wpływu na najważniejszą instytucję kościelną.

 

Po konklawe wszystkie osoby kierujące watykańskimi dykasteriami składają na ręce nowego papieża rezygnacje ze swoich funkcji, aby pozwolić mu na swobodne kształtowanie personalne Kurii Rzymskiej. Franciszek potwierdził większość kurialnych kierowników na stanowiskach, w tym G. Müllera – i to jako pierwszego (zresztą wraz z hiszpańskim sekretarzem, który został jego następcą). Kilka miesięcy później papież mianował go prefektem kardynałem. Powierzał mu rozmaite delikatne misje. Jednak nie przedłużył mandatu do kierowania wyjątkową Kongregacją Nauki Wiary zaledwie 69-letniemu teologowi nie uznającemu wyjątków od dyscypliny eucharystycznej. - Karierowiczostwo i oportunizm nie powinny zyskiwać poklasku, a osoby, które są kompetentnymi współpracownikami, nie powinny być wydalani z Kurii bez powodu. Ludzie pracujący w Kurii żyją w wielkim strachu: szpiedzy donoszą na nich bezpośrednio Ojcu Świętemu – stwierdził wówczas kardynał Gerhard Müller w rozmowie z National Catholic Register.

Były prefekt przyznał, że nie zna powodów, dla których jego misja w Kongregacji Nauki Wiary została przerwana przez papieża już po pierwszej kadencji. – Nie wyjaśnił mi tego. Papież widział się ze mną na prywatnej, rutynowej audiencji i zakomunikował, że "to wszystko". Prawdą jest natomiast, że jakiś czas temu Ojciec Święty powiedział mi, że jego doradcy mówią, że " Müller jest wrogiem papieża". To były anonimowe oskarżenia, co sugeruje, że autorzy tych pomówień nie byli w stanie odważnie porozmawiać ze mną na argumenty - tłumaczył.

Kard. Gerhard Müller, emerytowany przewodniczący watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, otrzymał 16 października tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie za godną naśladowania postawę prawdziwego chrześcijanina, człowieka oddanego Bogu i ludziom bez reszty, wierne stanie na straży nauki Kościoła oraz za konsekwentne dbanie o to, by prawdy wiary zgłębiane drogą naukowego dociekania wiązać z codziennym życiem konkretnej osoby w Chrystusie i by te prawdy formułowane w sposób "teoretyczny" miały zastosowanie "praktyczne".

Laudację na cześć laureata wygłosił o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski OSPPE. Ukazując najważniejsze dokonania kard. Müllera o. prof. Napiórkowski powiedział, że szybko zyskał on uznanie jako nieprzeciętny teolog, który zgłębia treści objawienia. - Trwając w jedności z całym Kościołem, poszukuje nade wszystko prawdy, a nie taniego aplauzu – wyjaśnił mówca. Zwrócił uwagę, że kard. Müller poznał też Kościół ubogich, dziesiątki razy wyjeżdżał do najuboższych wiosek w peruwiańskich Andach, do slumsów Limy, La Paz i São Paulo.

O. prof. Napiórkowski mówił także o potężnym dorobku naukowym Laureata, który obejmuje ponad 400 publikacji. Dodał też, że kard. Müller powołał do życia Ratyzbońską Misję Miejską wraz ze wspólnotą Emmanuel. - W ramach nowej ewangelizacji odważnie realizował diecezjalną reformę apostolstwa świeckich. Ponieważ nie zszedł w swoich decyzjach na ścieżkę kompromisów, doświadczył wielu oszczerstw i krytyki, tak ze strony niektórych swoich diecezjan, jak i liberalnych mediów – zaznaczył duchowny.

W trakcie wystąpienia o. prof. Napiórkowski przypomniał wiele dokonań kard. Müllera:  - Nie można też pominąć stanowiska prefekta Kongregacji Nauki Wiary w związku z ostatnią posynodalną adhortacją "Amoris laetitia", kiedy w gąszczu różnych, niekiedy sprzecznych z obowiązującą doktryną katolicką wypowiedzi w kwestii małżeństwa przypomniał o hermeneutycznej zasadzie ciągłości i integralności – wyznał o. prof. Napiórkowski.

W ten sposób wybitny profesor teologii wyraził także stanowisko Kościoła polskiego wobec przyzwolenia na stosowanie wyjątków dla osób, które nie mogą przystąpić do Komunii świętej z racji trwającego pożycia poza małżeństwem sakramentalnym.

Polscy biskupi konsultowali dokument, który ma zostać wydany na ten temat, właśnie z gościem honorowym Uniwersytetu Jana Pawła II-go.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171021153945215