Potrzeba pomocy

pon, 30 paź 2017, 19:26:57

Autor: Robert Kurpios

Organizacje charytatywne Kościoła katolickiego i Kościoła Ewangelicko- augsburskiego, czyli Caritas i Diakonia kolejny raz na przełomie sierpnia i września pomogły dzieciom i ich rodzicom w zakupie podręczników, tornistrów i innych szkolnych przyborów. Caritas Archidiecezji Warszawskiej sfinasował w tym roku szkolną wyprawkę 31 uczniom, podczas, gdy w 2014 roku z pomocy skorzystało 560 młodych ludzi.

Zdziwili się Państwo? Ja kilka razy przyglądałem się tym cyfrom. Rzecz się szybko wyjaśniła. Rządowy program 500+  wpłynął na zmniejszenie się skali ubóstwa. To dobra wiadomość. Diakonia z Kościoła Ewangelicko- augsburskiego w ramach projektu "Okna" wsparła 200 rodzin. Kwota 50 tys. złotych została przeznaczona na ten sam cel, który zrealizował Caritas - zakup podręczników i tornistrów.

Dobrym pomysłem wydają się być bilety okresowe, które zmniejszą koszty wydawane  przez rodziców na przejazd ucznia do szkoły. W Częstochowie w siedzibie Caritasu przy ulicy Stasica 5 otwarto schronisko dla bezdomnych matek z dziećmi i dla kobiet w ciąży. Przeznaczono dla nich pomieszczenia na pierwszym piętrze budynku. Może tam znaleźć miejsce 18 kobiet z dziećmi. Chiałoby się by zamieszkały tam wszystkie kobiety, które potrzebują pomocy.

Doświadczenie uczy nas, że organizacje związane z kościołami są skuteczne. Bardzo skuteczne są pieniądze ofiarowane przez bogatych filantropów. Wtedy całą sumę dostają tylko osoby potrzebujące, gdyż nie wypłaca się wypłat urzędnikom. Czy państwo powinno spełniać tylko rolę żołnierza i policjanta? To temat eseju politologicznego.  Pomoc bliźniemu jest nierozerwalnie związana z chrzescijaństwem. Pogoda ostatnio zrobiła się nieprzewidywalna, póki co jednak w grudniu jest ciągle zimniej niż w czerwcu, więc w ten chłodny czas, ciepłe lokum dla bezdomnego jest najważniejsze. Czasem ratuje mu życie.  

fot. Congredesign/pixabay CC00

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2017102119265784