Na zachód od wschodu i na wschód od zachodu

wto, 24 paź 2017, 16:19:47

Autor: Robert Kurpios

Mój ścienny kalendarz często wprowadza mnie w błąd. Spoglądam na dzień 15 sierpnia, a cyfra nie jest czerwona, tylko szara. Oburzam się. Jak można było zapomnieć? Przecież to ważne święto! Po chwili opanowuję się. Czytam jaki dzisiaj jest dzień. Chyba środa? No, tak "Mittwoch". Jestem już spokojny, kolejny raz zapomniałem, że mam niemiecki kalendarz. Postaram się pamiętać o tym.

Niedługo będzie Dzień Zmarłych. Przewracam kartkę kalendarza, chcę wiedzieć czy w Niemczech to święto coś jeszcze znaczy? "Alterheiligen"- "Wszystkich Świętych", czerwona jedynka. Ważny dzień. Jednak do pracy pewnie idą? U nas to ciągle duże wydarzenie. Gdyby wypadło w piątek, od czwartku do poniedziałku, mielibyśmy dni z zamkniętymi sklepami. W urzędach wyczuwałoby się nerwową atmosferę. Chciałem jednak zwrócić uwagę na rzecz dobrze znaną, warto czasem coś znowu przypomnieć. Im dalej na Zachód tym skromniejsze groby, im dalej na Wschód bogatsze. Na obszarach prawosławnych zdecydowanie najdroższe.

Żyd Moryc w "Ziemi obiecanej" mówił:" Protestancki pogrzeb! Co to za pogrzeb? Biedny, cichy. Katolicki pogrzeb, o to jest pogrzeb! Watykan to jest firma, to jest szyld!". Groby w Polsce mamy nie takie jak w Niemczech i nie takie jak w Rosji. Czarny lub czerwony marmur, litery w złotym lub srebrnym odcieniu. To solidny grób na polskich cmentarzach. Od czasów, gdy zezwolono na kremację zwłok, groby są często skromniejsze. Na cmentarz komunalny na Parkitce nie ma po co iść. W nekropolii na Kulach niektóre stare pomniki robią wrażenie. Są piękne. Prawie jak na warszawskich Powązkach. Upraszczając na ziemiach kiedyś protestanckich nagrobki są skromne, na katolickich dość bogate, na ziemiach prawosławnych mamy przepych Bizancjum. W Rosji był jednak komunizm i  pozbawił ten kraj prawosławnej duchowości. Zachód sam odchodzi od chrześcijaństwa, a że w przyrodzie nie ma próżni zastąpi ją inna religia. Może nawet świecka. Znane jest powiedzenie Chestertona: "Gdy ludzie odchodzą od wiary, nie przestają zupełnie wierzyć, zaczynają wierzyć w cokolwiek".

Fot. TuendeBede/Pixabay CC00

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171024161947953