Spór o krzyż

pią, 3 lis 2017, 17:37:46

Autor: Robert Kurpios

W bretońskim miasteczku Ploermel, w którym mieszka około 7 tys. mieszkańców postawiono w grudniu 2006 roku pomnik papieża Jana Pawła II. Od samego początku monument wzbudzał kontrowersję, lecz teraz spór stał się sporem międzynarodowym.

Postanowieniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji z posągu ma zostać usunięty krzyż. Postanowienie Rady Stanu potwierdza werdykt sądu administracyjnego w Rennes, który powołał się na ustawę o rozdziale Kościoła od państwa, obowiązującą od 1905 roku.

Konflikt rozpoczął się, kiedy Federacja Wolnomyślicieli i dwóch mieszkańców miejscowości, uznała pomnik ze względu na jego duże rozmiary za "ostentacyny symbol religijny". Mer Patric Le Diffon stwierdził, że "Jan Paweł II został uczczony w przestrzeni publicznej nie jako człowiek Kościoła, ale jako mąż stanu". Rozważa on również zmianę statusu miejsca, w której stoi rzeźba, by formalnie nie był to teren publiczny. Można przecież ziemię z pomnikiem wykupić. Sprawa byłaby wtedy rozstrzygnięta. Tak się wydaje.

Główną przeszkodą jest nadal krzyż, który w ciągu 6 miesięcy ma zostać usunięty. Francuscy internauci apelują o pozostawienie go i petycję podpisały już 32 383 osoby (stan z 1 listopada 2017 r.). Jej autorzy mają nadzieję zebrać 100 tys. podpisów. Nie wiadomo czy przyniesie to jakiś efekt, bo francuskie władze nie zgadzją się z argumentami burmistrza Le Diffon, więc działania internautów mogą być bezskuteczne.

Swoje zdanie na temat sporu wyraziła premier Szydło. Stwierdziła, że polski rząd podejmie starania, by z pomnika nie zniknął chrześcijański symbol, a jeśli stanie się inaczej, za zgodą władz francuskich i lokalnej społeczności, monument może zostać przeniesiony do Polski.

Również szef MSZ Węgier Peter Szijarto zadeklarował, że węgierski rząd jest gotów sfinansować przewiezienie krzyża na Węgry. Władze Zakopanego zadeklarowały, że mogą przyjąć cały monument. W czasach rewolucji francuskiej Bretania oprócz Wandei była bardzo religijnym regionem i w latach 1793 do 1799 prowadziła  partyzancką walkę z nowymi władzami. Ale to było dawno, dawno temu...

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171103173746553