Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościóły a ewolucja

Przeglądając od jakiegoś czasu tytuły w czasopismach i tytuły w internecie możemy dowiedzieć się, że dokonano sensacyjnego odkrycia i niektóre podręczniki powinny być napisane od nowa. Mam na myśli znalezienie przez polskiego paleontologa dr Gerarda Gierlińskiego na Krecie w Trachilos odcisków stóp istoty będącej prawdopodobnie przodkiem człowieka.Wiek osadów na których zachowały się odciski stóp dr Zofia Dubicka z Uniwersytetu Wrocławskiego oszacowała na około 5,7 mln lat. Przez ponad dwadzieścia lat studentów archeologii i antropologii uczono, że kolebką ludzkości jest Afryka. Jednak najstarsze odciski stóp z Tanzanii mają 3,8 mln lat. Głośne mówienie, że człowiek nie pochodzi z Afryki, lecz z Europy nie jest nieprawdziwe - to obecny stan wiedzy o człowieku.

Nauka jednak wciąż posuwa się do przodu i trudno pomyśleć czy za 10 czy 30 lat, człowiek nadal nie będzie pochodził z Afryki, lecz z Europy. Może archeolodzy odkryją jeszcze starsze ślady na innym kontynencie?

Dr Gierliński dokonał ważnego odkrycia na Krecie, również na terenie Bułgarii i Grecji odnaleziono szczątki osobników zwanych Graecopithecus freybergi. Wiek znaleziska szacuje się na ponad 7 mln lat. Badania naukowców z zespołu Madelaine Boehme oraz drugiego zespołu kierowanego przez prof. Nikolaja Spassova wykazały przynależność Graecopithecusa do linii rozwojowej ludzi. Dotąd sądzono, że linia ludzkości pojawiła się w Afryce Środkowej.

W 1859 roku ukazała się publikacja Charlesa Darwina "O pochodzeniu gatunków" i wywołała duży wstrząs.Thomas Huxley zwany "buldogiem Darwina" prowadził głośny spór z biskupem Samuelem Wilberforce'm w Oksfordzie. Awdersarze nazywali się ze złością lub ironią potomkami małp.

W 1925 roku w Tennesee nauczyciela miejscowej szkoły oskarżono o propagowanie wiedzy o teorii Darwina. Był to tzw. ''małpi proces". Przedstawiciele Kościoła katolickiego twierdzą, że dla nich teoria ewolucji nie była problemem i zanaczają, że książka Darwina nie znalazła się w indeksie ksiąg zakazanych. Kłopot dotyczył pewnych odłamów protestantyzmu, dla którego proces zmian ewolucyjnych był zaprzeczeniem literalnej interpretacji Biblii, twierdzą.

W 1950 roku papież Pius XII w encyklice "Humani generis" oświadczył, że teoria ewolucji jest "poważną hipotezą, której Kościół w żaden sposób nie odrzuca". Jan Paweł II w 1996 roku jeszcze przychylniej wypowiedział się o odkryciach Darwina i jego następców twierdząc, że "nowe zdobycze nauki każą nam uznać, iż teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą". Papież Franciszek trzy lata temu na spotkaniu z naukowcami mówił: "Wielki Wybuch umieszczany dziś u początków świata nie zaprzecza Bożej interwencji stwórczej, ale jej wymaga. Ewolucja natury nie jest przeciwna stworzeniu, bo zakłada syworzenie bytów ulegających ewolucji". Spór jednak między niektórymi Kościołami, a zwolennikami tzw. darwinizmu, którzy ewolucjonizm wtłaczają do nauk społecznych wciąż trwa.Opcje Artykułu

Kościóły a ewolucja | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń