Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościóły a ewolucja

Przeglądając od jakiegoś czasu tytuły w czasopismach i tytuły w internecie możemy dowiedzieć się, że dokonano sensacyjnego odkrycia i niektóre podręczniki powinny być napisane od nowa. Mam na myśli znalezienie przez polskiego paleontologa dr Gerarda Gierlińskiego na Krecie w Trachilos odcisków stóp istoty będącej prawdopodobnie przodkiem człowieka.Wiek osadów na których zachowały się odciski stóp dr Zofia Dubicka z Uniwersytetu Wrocławskiego oszacowała na około 5,7 mln lat. Przez ponad dwadzieścia lat studentów archeologii i antropologii uczono, że kolebką ludzkości jest Afryka. Jednak najstarsze odciski stóp z Tanzanii mają 3,8 mln lat. Głośne mówienie, że człowiek nie pochodzi z Afryki, lecz z Europy nie jest nieprawdziwe - to obecny stan wiedzy o człowieku.

Nauka jednak wciąż posuwa się do przodu i trudno pomyśleć czy za 10 czy 30 lat, człowiek nadal nie będzie pochodził z Afryki, lecz z Europy. Może archeolodzy odkryją jeszcze starsze ślady na innym kontynencie?

Dr Gierliński dokonał ważnego odkrycia na Krecie, również na terenie Bułgarii i Grecji odnaleziono szczątki osobników zwanych Graecopithecus freybergi. Wiek znaleziska szacuje się na ponad 7 mln lat. Badania naukowców z zespołu Madelaine Boehme oraz drugiego zespołu kierowanego przez prof. Nikolaja Spassova wykazały przynależność Graecopithecusa do linii rozwojowej ludzi. Dotąd sądzono, że linia ludzkości pojawiła się w Afryce Środkowej.

W 1859 roku ukazała się publikacja Charlesa Darwina "O pochodzeniu gatunków" i wywołała duży wstrząs.Thomas Huxley zwany "buldogiem Darwina" prowadził głośny spór z biskupem Samuelem Wilberforce'm w Oksfordzie. Awdersarze nazywali się ze złością lub ironią potomkami małp.

W 1925 roku w Tennesee nauczyciela miejscowej szkoły oskarżono o propagowanie wiedzy o teorii Darwina. Był to tzw. ''małpi proces". Przedstawiciele Kościoła katolickiego twierdzą, że dla nich teoria ewolucji nie była problemem i zanaczają, że książka Darwina nie znalazła się w indeksie ksiąg zakazanych. Kłopot dotyczył pewnych odłamów protestantyzmu, dla którego proces zmian ewolucyjnych był zaprzeczeniem literalnej interpretacji Biblii, twierdzą.

W 1950 roku papież Pius XII w encyklice "Humani generis" oświadczył, że teoria ewolucji jest "poważną hipotezą, której Kościół w żaden sposób nie odrzuca". Jan Paweł II w 1996 roku jeszcze przychylniej wypowiedział się o odkryciach Darwina i jego następców twierdząc, że "nowe zdobycze nauki każą nam uznać, iż teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą". Papież Franciszek trzy lata temu na spotkaniu z naukowcami mówił: "Wielki Wybuch umieszczany dziś u początków świata nie zaprzecza Bożej interwencji stwórczej, ale jej wymaga. Ewolucja natury nie jest przeciwna stworzeniu, bo zakłada syworzenie bytów ulegających ewolucji". Spór jednak między niektórymi Kościołami, a zwolennikami tzw. darwinizmu, którzy ewolucjonizm wtłaczają do nauk społecznych wciąż trwa.Opcje Artykułu

Kościóły a ewolucja | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń