Niepokoje młodej dziewczyny

śro, 8 lis 2017, 18:22:36

Autor: Robert Kurpios

Na jednym z portali młoda dziewczyna stwierdziła, że " 11 listopada jest świętem państwowym, nie katolickim i ona na mszę nie pójdzie". Większość osób zgadzała się z nią. 11 listopada jest świętem państwowym, a że jest dniem wolnym od pracy w kościołach katolickich odprawiane są msze.

Przed wojną ten dzień miał charakter uroczystości wojskowej, państwo było bardziej zróżnicowane etniczne (mniejszość żydowska, ukraińska, niemiecka ). Dzisiaj Polska jest etnicznym monolitem, więc trudno się dziwić, że uroczystości są obchodzone w Kościele katolickim.

Po 1926 roku rocznice odzyskania niepodległości upamiętniano defiladami. W Warszawie na placu Saskim Marszałek Piłsudski odbierał defiladę i dokonywał przeglądów pododdziałów. Rangę uroczystości państwowej Święto Niepodległości uzyskało dopiero w 1937 roku.

Na ostatnich stronicach książki Bohdana Urbankowskiego "Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg" opisane jest zachowanie Marszałka tuż przed śmiercią. Świadkowie przy łożu Piłsudskiego zastanawiali się czy przed zgonem spojrzał on na wiszący na ścianie krucyfiks, czy jego wzrok powędrował gdzieś dalej. Nie wiemy co myślał Marszałek. Relacje świadków również nie są jednoznaczne. Jego powściągliwość religijna nie ułatwia, przypisania naszego bohatera do konkretnej konfesji. Bohdan Urbankowski napisał, że Piłsudski wierzył Matce Boskiej, ale z wiarą w Boga miał pewien kłopot.

fot. Alicja J/Pixabay CC00

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171108182236542