Victor Orban: "pogrążony ponownie w świecie instynktów człowiek": "homo brukselicus"

pon, 13 lis 2017, 01:17:36

Autor: Jacek Lehr

- Sukces zależy od tego, jak mocne będą duchowe podstawy prowadzonej polityki - przekonuje węgierski polityk.

 

Chrześcijańskiej wizji społecznej charyzmatyczny przywódca węgierskiej prawicy przeciwstawił nową politykę, w której centrum "stoi pozbawiony swej kultury, a także tożsamości narodowej, wyznaniowej i płciowej, pogrążony ponownie w świecie instynktów człowiek": "homo brukselicus".

Zdaniem Orbana istnieją państwa, które chcą wkroczyć w okres "postchrześcijański i postnarodowy".

- Są w tej kwestii różne opinie, ale z pewnością nie zostanie osiągnięta jedność, jeśli będzie się próbować narzucić drugiemu swój sposób myślenia – twierdził polityk.

Jak zaznaczył, europejska jedność przetrwa, jeśli zaakceptujemy nawzajem swoje różnice, będziemy się nawzajem szanować i zamiast "europejskich stanów zjednoczonych" stworzymy wolne stowarzyszenie narodów europejskich.

W swym przemówieniu Orban nawiązał też do "imperium Sorosa" - ostro krytykowanego przez władze Węgier amerykańskiego finansistę George’a Sorosa. Powiedział, że "organizacje pozarządowe Sorosa" wplotły się we wszystkie najważniejsze fora podejmowania europejskich decyzji i "zachowują się tak, jak kiedyś agitatorzy komunistyczni". Jak powiedział, "żołnierze Sorosa" chcą decydować o tym, co robimy, co mówimy, co myślimy, a nawet za kogo się uważamy.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171113011736580