Bój o wolne niedziele

sob, 18 lis 2017, 18:33:47

Autor: Robert Kurpios

 4 listopada br. Rada Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich wydała oświadczenie w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Rada chce aby wszystkie niedziele były dniami wolnymi od pracy.

Zwrócono uwagę, że odpoczynek w jeden dzień tygodnia jest przykazaniem z Dekalogu. Paradoksem jest, że w krajach odchodzących od chrześcijaństwa, w niedziele wszystkie sklepy są zamknięte, a w Polsce zagraniczne firmy często wywierają nacisk na polskich pracowników. Polacy według szefów korporacji powinni wykonywać swe zajęcia w dni ustawowo w naszym kraju wolne od pracy, gdyż jest to ekonomicznie korzystne. Wymagają więc od zatrudnionych indywidualnej zgody na wykonywanie pracy w święta.

W oświadczeniu Rady potwierdzono powszechną konstatację, że człowiek wypoczęty pracuje wydajniej. Każdy z nas ma też prawo do poświęcenia swego czasu rodzinie. Swoich obowiązków nie mogą przestać wykonywać tylko ci, których służba jest konieczna. Wolna niedziela jest więc pożyteczna z bardzo wielu powodów. Dla Żydów szabat to celebrowanie stworzenia. Bóg odpoczął po sześciu dniach, dlatego Izraelita również nie będzie zaprzątał sobie głowy czynnościami, które wykonuje w inne dni tygodnia.

Choć cywilizacja zachodnia zapomina o judeochrześcijańskich fundamentach, zdrowy rozsądek powinien sprawić, by ludzie nie stawali się współczesnymi niewolnikami. Na końcu oświadczenia napisano byśmy "nie lekceważyli Pana Boga w życiu publicznym i nie uzurpowali sobie prawa do organizowania życia narodowego tak, jakby Bóg nie istniał''.

 fot. Alexas_Fotos / Pixabay CC00

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2017111818334766