Współcześni Żydzi a Jezus

nie, 19 lis 2017, 19:05:33

Autor: Robert Kurpios

W najnowszym katolickim tygodniku "Niedziela" (19 XI 2017) możemy przeczytać o sondażu, który nazwany został "szokującym". Wynika z niego, że co piąty amerykański Żyd urodzony między 1984 a 1999 rokiem, uważa Jezusa za syna Bożego, a 41 proc. respondentów celebruje święta Bożego Narodzenia.

Sondaż przeprowadzili mesjanistyczni Żydzi. W 2006 roku szanowany rabin Icchak Kaduri przed śmiercią napisał list, który miał być odczytany, dopiero gdy umrze. W  liście rabin stwierdził, że Mesjaszem jest Jeszua czyli Jezus. Jego słowa wywołały w Izraelu konsternację. Człowiek na którego pogrzebie w Jerozolimie było 300 tys. osób nagle sprawił taką niespodziankę. Część rabinów uważała, że list pewnie został sfałszowany, a syn rabina uspokoił rodaków twierdzac, że ojciec pod koniec życia był w tak złym stanie fizycznym, że nie mógł pisać.

Inny znany rabin zauważył, że spór między chrześcijanami a Żydami o to kto jest Mesjaszem, trwa dwa tysiące lat i przekonanie Icchaka Kaduriego niczego nie zmieni. Zresztą imię Jeszua jest bardzo popularne i trudno orzec kogo Icchak miał na myśli. Niektórzy nawet zaczęli uważać, że Kaduri był kontrowersyjnym człowiekiem, bo czy wypada będąc starcem mieć tak młodą żonę. Współpracownicy rabina mówili jednak, że miał on wizję, w której rozmawiał z Mesjaszem.

Poglądy większości Żydów o Jezusie znajdziemy w książce Jacoba Neusnera "Rabin rozmawia z Jezusem" czy w dziełach Davida Flussera. To Żydzi traktujący chrześcijaństwo z szacunkiem, pozostający jednak wyznawcami judaizmu rabinicznego. W Stanach Zjednoczonych niektórzy Żydzi bronią Bożego Narodzenia, a niektórych ono irytuje. Jednak wiele świątecznych szlagierów skomponowali tacy ludzie jak Irving Berlin. Każdy z nas chyba zna melodię "White Christmas".

Fot. Pixabay

 
 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171119190533763