Dawid i Goliat

pon, 20 lis 2017, 18:13:34

Autor: Robert Kurpios

Wiele osób, które nie czytały Biblii, słyszało o pojedynku Dawida z Goliatem. Ludzie lubią takie opowieści i dzięki filmom czy książkom postacie te stają się częścią kultury masowej. Zwycięstwo kogoś skazanego na porażkę, zawsze sprawiało czytelnikom radość.

Historia o Dawidzie i Goliacie w takiej formie, w jakiej znajduje się obecnie w Biblii hebrajskiej (znanej jako tekst masorecki) jest połączeniem różnych wariantów tekstu. Tłumaczenie Biblii hebrajskiej na grekę, znane jako Septuaginta, zachowuje oryginalną wersję, która zawiera tylko wersy 1-11, 32-49, 51-54. Pozostałe wersy zostały prawdopodobnie dodane.

W wersie 51 czytamy, że Dawid po zranieniu Goliata, dobija go, obcinając mu głowę jego własnym mieczem. Jednak wers 50 nie jest z nim paralelny, ponieważ Dawid zabija tu filistyńczyka procą, ale nie bierze miecza do ręki. Dlatego w oryginalnej wersji Dawid zabija przeciwnika odcinając mu głowę.

Dodatki nieco zmieniły obraz tego pojedynku. Każdy wie, że Goliat był olbrzymem. Według masoreckiego tekstu miał sześć łokci i piędź, czyli prawie 280 cm. Krytyczny czytelnik poznawszy wzrost Goliata zacznie się zastanawiać do jakiego rodzaju literackiego należy I Księga Samuela. Septuaginta i fragmenty tekstów z rękopisów z Qumran podają inny wzrost Goliata - cztery łokcie i piędź, czyli ok.192 cm. Taki wzrost możemy uznać za prawdopodobny, choć ludzie w tamtych czasach byli niżsi. Kiedyś zmierzono wzrost opisywanego w sagach, skandynawskiego dowódcy. Miał ok.177 cm, a był uważany za rosłego mężczyznę.

Jeśli uznamy I czy II Księgę Samuela za historyczną, musimy czytać ją jak historycy z ich warsztatem. Skoro uznamy, że księgi te owszem przekazują prawdy historyczne, ale są w nich legendarne opisy, lepiej skupić się na przesłaniu teologicznym jakie one przekazują. 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171120181334663