Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Przeludnienie a religia

Pytania i odpowiedzi

Szczęść Boże! Ostatnio zacząłem studia, a więc i czytanie ksiązek. Jedną z nich jest "Odliczanie" Alana Weismana. Jest tam poruszony temat przeludnienia na świecie, propagowania antykoncepcji i blokowania prokreacji wykorzystując argument niewystarczalności zasobów naturalnych ziemii. W dodatku - bo o to chciałem spytać - na początku ksiązki jest cytat z Apokalipsy Św. Jana - "Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka." Czy mozemy uzywać tych słów w kontekście przeludnienia? I jak mamy rozumieć ten cytat?Nie cytował Pan w całości fragmentu Apokalipsy - odnoszącego się do jednej z figur 13-go rozdziału Księgi św. Jana - o antychryście. Dalej czytamy: "A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć". Zatem autor nie ma na myśli człowieka jako gatunku albo ikony stworzenia lecz jednostkowego sprawcę zniszczenia i destrukcji, opętanego duchową nienawiścią do stworzenia w jego najbardziej wyrafinowanej postaci: do dziecka Bożego.

Nie wchodzę w dyskusję o tym, co lub kto kryje się za podaną w objawieniu janowym liczbą, bo chodzi Panu o stosunek chrześcijaństwa do całości stworzenia, które podlega degradacji.

Korona stworzenia – człowiek jest częścią dzieła pańskiego, ale zarazem jego ukoronowaniem. Jest podobny Bogu i wyróżnia się tym, że potrafi kochać, posługuje się rozumem i ma władzę nad stworzeniem, tak jak Bóg, choć nie identycznie rzecz jasna.

Podobieństwo Bogu i władza nad stworzeniem powinny być punktem wyjścia dla refleksji nad relacją człowieka do natury.

Zgadza się: człowiek niejednokrotnie w jakimś amoku, bezmyślnie i arogancko źle korzystał z władzy danej mu przez Boga, ale nie zmienia to faktu, że w perspektywie monoteistycznej cały świat leży u jego stóp. I tu jawi się cienka granica między maltuzjańskim a chrześcijańskim postrzeganiem ludzkości.

Bóg nie postrzega człowieka, jako szkodnika na tkance wszechświata, maltuzjaniści i wielu ekologów już tak.

Katolicka nauka społeczna nie widzi zagrożenia w bombie demograficznej, czyli w liczbie ludzi żyjących na ziemi lecz w korzystaniu z jej zasobów. Jak się okazuje, to nie wielkość człowieczej populacji decyduje o wyczerpaniu zasobów naturalnych i ich wygaszaniu lecz chciwość oligarchów. Najbogatsi infekują oceany swoją chemią gospodarczą bez której nie mogą żyć, wycinają dla zarobku lasy, zrywają z ciągłością i regionalizmem w rolnictwie stawiając na niepotrzebne transportowanie produktów rolnych i hodowlanych. Na ziemi wszyscy się wyżywimy: zwierzęta i ludzie, ale jaki procent żywności marnuje się w krajach Zachodu?

 

Jacek Lehr

 

 

 Opcje Artykułu

Przeludnienie a religia | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Przeludnienie a religia
skierka wto, 2 sty 2018, 12:13:34
   

 Co jest w tym wszytskim najgorsze ? kwesta spojrzenia , aspektu.

 

Nagromadzone dobra są efektem pracy bezsensownie mitrężonej , nie są nawet w stanie oligarchowie spożytkować choćby części na WŁASNE POTRZEBY [ ile oni mogą zjeść chleba , w ilu meszkaniach mieszkać ?] 

po drugie z punktu widzenia religjnego nie jest ta sytuacja wykorzystywana do cełów ewangelizacji ,

nie powiem aby tego tematu nie było , czego dowodem jest niniejszy tekst , ale w skali instytucji jest to nieomal ...wstydliwie napomykanie , a byłby to nieslychanie mocny argument na nicość ateizmu , moralną i społeczną . 

==============

Żeby nie byló wątpliwości metodologicznych :

EWANGELIZACJA  TO USTĘPOWANIE ATEIZMU CZY POGAŃSTWA NA RZECZ CHRZEŚCIJAŃSTWA , ale kto z hierachów ma tyle odwagi aby to wprost powiedzieć ? przyjęli  politykę "pokojowego współstnienia " tych światopoglądów ...bezsens , metodologiczny bezsens , toż to godzenie ognia z wodą .

 

 

 

 

 

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń