Księża są różni

wto, 28 lis 2017, 19:38:54

Autor: Robert Kurpios

Wielu obserwatorów życia publicznego i wielu wiernych uważa lub uważało do niedawna, że Kościół katolicki jest monolitem. Rzeczywistość odbiega od tego wyobrażenia. Księża są różni.

14 listopada br. na pogrzebie Piotra Szczęsnego, który popełnił samobójstwo, ks.Boniecki wygłosił homilię, która wzbudziła zdumienie w konserwatywnych środowiskach Kościoła. "Tygodnik Powszechny" z którym związany jest ks.Boniecki, przez niektórych duchownych uważany jest za gazetę ugodową, a przez niektórych ludzi za przyczółek masonerii. Do grona niebezpiecznych liberałów zaliczany jest też bp Tadeusz Pieronek, który również był na pogrzebie.

Strona konserwatywna wypomina obu kapłanom niepotrzebne zangażowanie się po jednej stronie politycznego konfliktu. W programie telewizyjnym "Starcie cywilizacji" (18.11.2017) Tomasz Terlikowski rozmawiał z ks.Bonieckim i pytał go o jego zachowania, które nie podobają się niektórym hierarchom i wiernym. "Dlaczego ksiądz zrobił sobie zdjęcie z Nergalem, który na scenie zniszczył Biblię? Czy o "Gościu Niedzielnym" nie mówią w redakcji " Tygodnika Powszechnego", że to gazeta fundamentalistów?"' Odpowiedzi księdza były spokojne. Całkiem niedawno z ks.Bonieckiego został zdjęty zakaz występowania w mediach. Zakaz wydał w 2011 r. przełożony ks.Bonieckiego, ojciec prowincjał marianów.

Zapytany o obrażanie uczuć religijnych ks.Boniecki odpowiedział, że "uczucia religijne są bardzo subiektywne, człowiek może być tylko karany za obrazę symboli religijnych".

Spór w polskim Kościele jest jednak poważny. Publicyści prawicowi uważają, że bp Pieronek i ks.Boniecki popełniają zgorszenie, a w "Tygodniku Powszechnym" abp Polak grozi suspendowaniem księży, którzy biorą udział w manifestacjach przeciw uchodźcom. Arcybiskup uważa takie zachowanie za niedopuszczalne zaangażowanie polityczne.

Wydaje się, że dzisiejszy Kościół katolicki cierpi z powodu braku silnego przywództwa.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171128193854571