Sprzeczności Stephena Hawkinga

pią, 30 mar 2018, 13:37:21

Autor: Robert Kurpios

Dzięki wydawnictwu "W drodze" możemy od niedawna przeczytać książkę profesora matematyki z Oxfordu, Johna C. Lennoxa "Bóg i Stephen Hawking". Niewielkich rozmiarów publikacja zawiera polemikę matematyka ze znanym fizykiem. W 2015 r. ukazała się książka Hawkinga i Mlodinowa "Wielki projekt". W niej fizyk wyraził swój pogląd o nieistnieniu Boga.

Wszechświat sam się stworzył, czyli jak baron von Muenchhausen wyciągnął się za własne włosy z błotnistej otchłani. John Lennox cytuje powiedzenie filozofa religii Keitha Warda w którym "wszechświat wyciąga się z niebytu za języki u cholewek butów".

Lennox w swej książce przedstawia liczne sprzeczności Hawkinga, który twierdzi, że Wszechświat jest stworzony z niczego i z czegoś. Fizycy czasem mówiąc o "niczym" mają na myśli próżnię kwantową, która w żadnym razie nie jest niczym. Hawking gardzący filozofią w "Wielkim projekcie" właśnie próbuje ją ze złym skutkiem uprawiać. Zresztą zdaje się nie mieć o tym pojęcia.

To kolejny zarzut Lennoxa, który słusznie zarzuca fizykowi przekraczanie granic nauki i pójście w stronę scjentyzmu - "nowego ateizmu", będącego agresywną ideologią. Hawking popełnia błędy metodologiczne, w jego twierdzeniach są wewnętrze sprzeczności. Lennox przytoczył jedno zdanie z książki znanego fizyka. Brzmi ono tak:" Ponieważ istnieje prawo grawitacji, Wszechświat może i będzie stwarzał się z niczego." Niestety zdanie to jest niedorzeczne. Fizyk zakłada istnienie prawa grawitacji, czyli także grawitacji. Jeśli tak, to chyba mamy już do czynienia z "czymś". Hawking jednak stwierdził, że filozofia jest martwa, dlaczego więc wymagać od niego przestrzegania zasad logiki i solidnej argumentacji. Problem z przedstawicielami "nowego ateizmu" np. z Dawkinsem i teraz z Hawkingiem, polega na kiepskich dowodach, zastąpionych emocjami.

To dziwne, bo jeśli ktoś nie wierzy w Zeusa, dlaczego krzyczy, że jest to psychopatyczne bóstwo, nieznoszące homoseksualistów? Taki ateizm jest dość podejrzany.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2017120113372119