Świątynia Opatrzności Bożej

nie, 3 gru 2017, 16:36:07

Autor: Robert Kurpios

Czy pod budynek można dwa razy kłaść kamień węgielny? Czy można rozpoczynać budowę kolejny raz? Takie są losy Świątyni Opatrzności Bożej. 5 V 1791 r. podjęto decyzję o wybudowaniu świątyni według projektu Jakuba Kubickiego.

Miała być ona wotum wdzięczności za Konstytucję. Następnego roku do Rzeczypospolitej wkroczyli Rosjanie. W 1795 r. naszego państwa nie było już na mapie Europy. Polska musiała bardzo długo czekać na zmianę sytuacji geopolitycznej, by wybić się na niepodległość.

Po I wojnie zaborcy Rzeczypospolitej znaleźli się w gronie państw pokonanych, można było zacząć organizować życie w wolnym kraju. W 1919 r. budynek Świątyni Opatrzności miał stanąć na Polach Mokotowskich. Kolejna wojna uniemożliwiła realizację projektu. Po II wojnie światowej budowę chciał rozpocząć prymas Hlond, jednak stalinizm sprawił, że kolejny krok znów nie mógł zostać wykonany. Wydaje się, że wpółczesne pokolenie dokończy wreszcie tego, czego zrobić nie mogli żyjący wcześniej Polacy. W 1999 r. kamień węgielny drugi raz w historii  powstawania świątyni, poświęcił Jan Paweł II, a w 2011 r. ukończony został pierwszy etap budowy. Świątynia Opatrzności Bożej przypomina pierwotny projekt Jakuba Kubicy. Jego autorami są Wojciech i Lech Szymborscy.

Obiekt postawiony w Wilanowie jest monumentalny. Ściana ołtarza ma 31 m. Ks. kard. Nycz powołał niedawno komisję liturgiczną, która będzie czuwać nad wystrojem sakralnym świątyni. W 2018 r. poznamy wyniki konkursu, w którym biorą udział twórcy z całego świata. Prace nad wystrojem wnętrza mogą potrwać nawet kilkanaście lat.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171203163607383