Stop aborcji eugenicznej

pon, 1 sty 2018, 18:22:50

Autor: Robert Kurpios

Wielu Polaków nie wyraża zgody na aborcję eugeniczną, czyli taką która dopuszcza przerywanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu, dlatego pod projektem ustawy " Zatrzymaj aborcję" zebrano 830 tys. podpisów. To rekordowa ilość w inicjatywach pro - life po 1989 roku. Akcja trwała od 1 września do 15 listopada br. Jej inicjatorką jest Kaja Godek, matka dziecka z zespołem Downa.

30 listopada członkowie Komitetu Obywatelskiego złożyli projekt ustawy w Sejmie. Podpisy pod inicjatywą były zbierane przez wolontariuszy Życie i Rodzina oraz przez ludzi popierających tę akcję. "Zatrzymaj aborcję" to efekt pracy ponad 1000 ochotników i ponad 50 lokalnych liderów. Poparcie dla tego projektu wyrazili członkowie rządu, wielu polityków prawicowych oraz Episkopat Polski.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że podpisze nowelizację ustawy, gdy zostanie ona uchwalona przez parlamentarzystów. Na polską inicjatywę zwróciła uwagę Berthe Lejeune, wdowa po francuskim profesorze, który zajmował się badaniem zespołu Downa. Niektóre środowiska uważają jednak, że projekt "Zatrzymaj aborcję" ingeruje w prawa i wolność kobiet. Przywołuje się sondaże IPSOS dla portalu OKO press, w których większość Polek i Polaków jest przeciwna zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

Dla jednych ta inicjatywa jest chwalebną obroną dziecka, dla których pogardę miały hitlerowskie Niemcy, dla drugich zamachem na wolność. Środowiska liberalne mówią, że w Polsce jest jak w Salwadorze, kraju katolickim, w którym biskupi mają ogromny wpływ na życie publiczne. Spór o ochronę płodu zawsze był gorący.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171211182250769