Szwedzcy luteranie: Bóg nie jest mężczyzną

wto, 12 gru 2017, 18:19:42

Autor: Robert Kurpios

Od wiosny przyszłego roku w ewangelicko- luterańskim Kościele Szwecji będzie używana nowa neutralna płciowo księga liturgiczna. Obowiązująca obecnie ma 31 lat. Postanowiono unowocześnić jej język, który do tej pory utożsamiał Boga z mężczyzną.

Kościół szwedzki chce walczyć z takim postrzeganiem Stwórcy, więc hierarchowie podjęli decyzję o wprowadzeniu zmian. Zabraknie w księdze takich określeń jak "Pan" czy "On". Arcybiskupka Kościoła Antje Jackelen stwierdziła, że "Bóg jest ponad podziałami płciowymi", a rzeczniczka ewangelickiego zboru, Sofia Videke zwróciła uwagę na nieroztropne określanie Boga jako "Pana". Uważa również, że lepiej używać terminu " Bóg", a nie "Pan", także wtedy, gdy mówimy o Jezusie.

Według niej, żaden z duchownych "nie miał obiekcji wobec zmian w używanym języku". Jednak część pastorów uważa, że polityczna poprawność powoduje, że Kościoł odcina się od korzeni i zmiany mogą nie być zakceptowane przez społeczeństwo. Szwedzcy pastorzy zamiast "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" będą mówić " W imię Boga i Trójcy Świętej".

Profesor teologii Christer Pahlmblad, twierdzi, że postanowienia Kościoła są niebezpieczne dla autorytetu Trójcy Świętej. Jedynym wyjątkiem wśród reform, które będą wprowadzane w tym liberalnym kraju jest modlitwa "Ojcze nasz".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171212181942662