Beatyfikacja Czarnego Łosia

pon, 1 sty 2018, 18:14:46

Autor: Robert Kurpios

W rezerwacie Pine Ridge w październiku br. została odprawiona msza i rozpoczął się proces beatyfikacyjny Nicholasa Czarnego Łosia. Ten Indianin z plemienia Lakota w wieku 40 lat przyjął chrzest i otrzymał imię Nicholas.

Czarny Łoś urodził się na Wielkich Równinach w środkowych Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie w 1863 roku. Kiedy miał 9 lat w czasie choroby miał wizje o których opowiedział później szamanowi. Szaman stwierdził, że współplemieniec powinien zająć się uzdrawianiem. Indiański uzdrowiciel zaczął walczyć z chorobami przy pomocy magicznych praktyk. W 1892 roku Czarny Łoś wziął ślub z kobietą, która była chrześcijanką. Gdy jego żona zmarła, zostawiając go z trójką dzieci, Indianin przyjął chrzest. Porzucił on szamańskie praktyki i zaangażował się w życie swojego kościoła.

 

Nicholas stał się bardzo skutecznym misjonarzem. Dzięki jego pracy, w czasie której był bardziej wiarygodny dla Indian niż biały kaznodzieja, nawróciło się ok. 400 osób. W latach 30. XIX w. Nicholas Czarny Łoś poznał Johna Neihardta, pisarza i etnografa. Wynikiem tego spotkania jest książka - wywiad " Czarny Łoś. Opowieść indiańskiego szamana." Opowieść była interesująca, gdyż została ona również przetłumaczona na język polski. W 1994 roku opublikowało ją wydawnictwo Zysk i S - ka. Książka jest poświęcona wizjom z dzieciństwa Nicholasa. Po Czarnym Łosiu pozostały pisma, które tłumaczy na angielski diakon z Misji św. Franciszka. Indianin, który został chrześcijaninem zmarł w 1950 roku. Nicholas Czarny Łoś, człowiek z surową twarzą wojownika nie rozstał się z indiańską tradycją. Przestał być jednak szamanem, a stał się misjonarzem.  

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171214181446300