Stany Zjednoczone a Izrael

nie, 17 gru 2017, 16:53:41

Autor: Robert Kurpios

Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman był wzruszony. Gdy usłyszał jak zaproszony do Białego Domu, rabin chwali matkę, która urodziła tak mądrego syna, poczuł jak z oczu płyną mu łzy. Była wiosna 1948 roku.

12 maja Izrael ogłosił Deklarację Niepodległości. Truman uznał, że wypełniło się proroctwo z Biblii. Prawie 70 lat poźniej, podobnie zachował się inny prezydent USA, Donald Trump. Niedawno Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę za stolicę Izraela i zapowiadają przeniesienie swej ambasady z Tel Awiwu. Wydaje się, że Trump wsadził kij w mrowisko. Przywódca najpotężniejszego państwa na świecie nie jest kapłanem czy teologiem. Kryteria religijne nie są najważniejsze w trakcie podejmowania decyzji. Dlaczego więc prezydent USA tak się zachował?

Jerozolima z historycznego i biblijnego punktu widzenia jest stolicą żydowskego państwa. Jednak konflikt palestyńsko - izraelski wydaje się być nie do rozstrzygnięcia. Jeżeli ani jedna, ani druga strona nie chce kompromisu, ktoś musi bezwarunkowo wygrać, albo przegrać. Bóg dał obietnicę, że Żydzi powrócą do swej ziemi, więc także Jerozolima  znowu połączy się z Izraelem. Czasem polityk musi zdecydować, czy jego działaniami ma kierować tylko polityka, czy również ważne są inne czynniki. Prezydent Donald Trump  wykonał stanowczy ruch. Kiedyś Harry Truman również. Trudno jednak przewidzieć jakie będą konsekwencje tego czynu. Pragmatyzm podowiada, że musimy być ostrożni, gdy poruszamy się po cienkim lodzie. Czas pokaże, czy decyzja Trumpa była politycznie słuszna. W Jerozolimie w każdym razie wszystko kojarzy się raczej z religią, a nie z polityką.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171217165341688