Centrum Kultury Żydowskiej

pią, 29 gru 2017, 18:09:53

Autor: Robert Kurpios

3 grudnia br. Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu obchodziło 24 rocznicę otwarcia tej instytucji. Siedzibą Centrum jest modlitewnia, wybudowana w latach 80 - tych XIX w.

Do czasów agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku, pełniła ona funkcje modlitewne. W latach 1989 - 1993 przeprowadzono w niej gruntowny remont. W grudniu br. w Centrum było sporo ważnych wydarzeń m.in. " Esperanto dla każdego" z powodu uczczenia 100 rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Do 15.01 2018 roku czynna będzie wystawa fotograficzna Piotra Kloski " Realizm magiczny", inspirowana znaną książką Marqueza " Sto lat samotności". Jest ona organizowana wspólnie z Instytutem Cervantesa.

Będac w krakowskim Centrum warto zajrzeć do antykwariatu "Na Kazimierzu", który mieści się w jego podziemiach. Znajdziemy tam dużą kolekcję judaików - książek poświęconych historii Żydów czy hebrajskich starodruków. Z publikacji Fundacji Judaica ciekawa może być książka Stanisława Krajewskiego " Co zawdzięczam dialogowi międzyreligijnemu i chrześcijańskiemu"  czy materiały z międzynarodowej konferencji pt. " Kościół katolicki w Polsce a walka z antysemityzmem. Wymiana doświadczeń amerykańskich i polskich". Interesującą pozycją jest z pewnością książka profesora Tadeusza Lubelskiego " Korczak na ekranie".

Siedziba Centrum Kultury Żydowskiej mieści się przy ulicy Meiselsa 17.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20171229180953318