Czy królowa Elżbieta II wierzy w Boga?

pon, 8 sty 2018, 18:48:44

Autor: Robert Kurpios

W bożonarodzeniowym orędziu brytyjska królowa Elżbieta II wspomniała o narodzinach Jezusa i stwierdziła, że Jego zachowanie było dla niej często inspiracją. Podobne słowa królowa wypowiedziała w orędziu w 2000 roku.

Czy jest to publiczne wyznanie swojej wiary, czy tylko część królewskiego rytuału? Królowa brytyjska jest przecież zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Cokolwiek miałyby oznaczać jej słowa, warto zwrócić uwagę, że w brytyjskim społeczeństwie jest niezbyt wielu chrześcijan i takie orędzie jest ważne. W 2015 r. ok. 30 % uważało się za osoby religijne.

W Zjednoczonym Królestwie przybywa muzułmanów, wraz z napływem naszych rodaków, zwiększyła się liczba katolików, przebywają tam również hinduiści, ale liczba ateistów i agnostyków jest tak duża, że  Brytyjczycy są jednym z najmniej religijnych społeczeństw. Dwa lata tmu Wielka Brytania zajmowała w globalnym rankingu jedno z ostatnich miejsc. Mniej religijni byli tylko Chińczycy, Szwedzi, Czesi i Holendrzy.

W tegorocznym orędziu królowa Elżbieta II powiedziała, że " wielkoduszna miłość Jezusa inspirowała ją w dobrych i w złych czasach". Może słowa te płyną jednak z głębi serca królowej? Jeśli tak, warto pochwalić ją za tę deklarację. Choć królowa nie ma realnej władzy, jej głos jest ważny dla Brytyjczyków. To istotna wypowiedź osoby z europejskiego świecznika.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2018010818484427