Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy Polska staje się laicka?

Na początku lat 90. część Polaków zaczęła z mniejszą gorliwością praktykować swoją wiarę. Przyjeżdżali wprawdzie protestanccy misjonarze z Zachodu, ale w kościele katolickim, coraz mniej wiernych angażowało się w życie religijne. Trend z lat 90. pogłębił się.W 2016 roku w niedzielnej Eucharystii uczestniczyło 36,7 proc. katolików, a do Komunii przystąpiło 16 proc. Dane dotyczycące religijności Polaków wyznania rzymskokatolickiego przedstawił niedawno Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Najwyższy poziom religijności odnotowano w diecezji tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej, najniższy  w diecezjach: szczecińsko- kamieńskiej, łódzkiej i koszalińsko - kołobrzeskiej.

Badania przeprowadzono 16 października 2016 r. w parafiach katolickich w Polsce. W protestantyzmie polskim, zwłaszcza w zborach pierwszego nurtu reformacji, czyli w kościołach ewangelicko - augsburskich i reformowanych, sprawa również nie wygląda najlepiej. Być może powody do radości mają różne odmiany pentekostalizmu, jednak wydaje się, że sekularyzacja, która sprawiła, że państwa Europy Zachodnie stały się prawie ateistyczne, pojawiła się także w Polsce. Jeszcze niedawno mówiło się o pokoleniu JP II, a obecnie każdego roku część katolików odwraca się od Kościoła, zwłaszcza ludzie młodzi.

Te dane powinny być sygnałem alarmowym. Jeśli trend się utrzyma za lat dwadzieścia czy trzydzieści, Polska może być krajem równie mało religijnym jak np. Szwecja.Opcje Artykułu

Czy Polska staje się laicka? | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy Polska staje się laicka?
skierka pią, 19 sty 2018, 11:28:47
   

 Od lat dziewięćdziesiątych ...ciekawe , to ile lat trwa ten trend ? a w ogóle JAKIE SĄ PRZYCZYNY TEGO TRENDU ???!!!

 

 

 

to ile my mamy uczelni katolickich w Polsce ,  na co idą daniny ludu łóżone na rzecz tych szkół ? przecież one nie są w stanie odpowiedzieć na najprostsze pytanIa , to na co one potrzebne ?

 

 

Najprostsze z możliwych pytań :

 

CZY DA SIE WYLICZYĆ ODSTĘPSTWA OD NAUKI ZAWARTEJ W BIBLII ? JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ KOŚCIÓŁ OPARTY O BIBLIĘ  ... a jak wygląda teraz no ...z tym trendem .Ile jest tych odstępstw ? zaczynam od ulubionego [   bo policzalnego ] przykładu  : ile to spraw spornych katolicy załatwiają nie za pomocą napmnienia braterskiego  [ POLECENIE Chrystusa ! ] a za posrednictwem sądów państwowych [ wg.  Pawła jest do zgorszeniem ...w Polsce jest to ...masowe zgorszenie ] sprawa  jak najbardziej aktualna w kontekście zażartych dysput o sądownictwie ...a głosu kościoła nauczającego  w tej sprawie jak nie było tak nie ma ....to jest ten kosciół czy jest to jedynie "kościół teoretyczny " ?

 

 

 

Halo ! czy jest jeszcze wPolsce jakiś teolog który ...zna Biblię ?

 

 

 

A wczoraj w TVN , tak wczoraj słyszałem głos  duchownego [ teolog  !!! ] który kryzys koscioła w Polsce ,łączy z ....nieprzyjmowaniem

muzułmańskich " uchodźców "  to jakaż to uczelnia dała dyplom takiemu pajacowi ? tak , biorę odplowiedzialność za słowa , ktoś kto rozpad kościoła datujący się od lat dziewięćdziesiatych łączy z uchodźcami tj. problemem sprzed 2-3 lat jest metodologicznym pajacem , ok ?  

 

Ale może ja się mylę ..  ?.ok. to jest li taki który może powiedzeć o tym jakiej to pomocy udzieliła kuria warszawska osobom wysiedlonym okrutnie ze swych mieszjań ok.30- 40 tys ... to też uchodźcy , bliscy uchodźcy ... rozumiem ,że kard. Nycz poruszał w tej sprawie niebo i ziemię , grzmiał i rzucał ekskomuniki ...no...przecież sprawa rodzin to dla EP sprawa kluczowa .Taaam na pewno tak musialo być bo przecież chyba EP ...nie oszukuje ..prawda ?

 

 

=====================

 

 

 

 

Sługa boży śp. kard. Wyszyński , wypowiedź zasłyszana w jednej z rozgłośni katolickich :

Wg. niego pomoc okazywana obcym z pominięciem tych najbliższych sobie braci jest ...zbrodnią na własnym narodzie ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Czy Polska staje się laicka?
skierka nie, 21 sty 2018, 21:03:36
   

 Zgadzam się z Przedmówcami , chcialbym jedynie zaznaczyć ...że ekumenizm ma jednak pene sukcesy , niezależnie od denominacji teologia wszystkich wyznań  przestała być czynnikiem modulującym wydarzenia tego swiata co widać najdokładnej np. w prawie Mojżesza czy postawie nacechowanej np. aktywnym stosunkiem do życia społecznego obecnego  w Listach św. Pawła ale zaczęła byc jedynie widzem , komentatorem [ komentator to też widz ] co pozbawiło chrześcijan "zębów społecznych " nie mamy po prostu czym "ugryźć rzeczywistości " możemy jedynie z tą nauką  "jojczyć " MY NIE CZYNIMY WOLI PANA NA ZIEMI ...MY ZASTANAWIAMY SIĘ KIM JEST PAN . Taka jest wsp. teologia . kto zaprzeczy ?

 

 

 

Laicyzacja społeczeństw nie dzieje się na salach wykładowych ,to nie jest kwestia dysput i argumentów , ale w ekonomii w TV , w dyskotekach w obyczajowości , uderzona nas w te miejscach w których nauki kościoła ...nie ma .Nie ma czegoś takiego jak np. ekonomia polityczna chrześcijaństwa , szkoda bo bylby to czynnik jednoczący skuteczniej niż te wszystkie  dywagacje spory i dyskusje teologów.Chrześcijanie przestali czynić sobie ziemię poddaną jak na Synów Stwórcy przystało , zaczęli spierać się o detale ...żeby nie powiedzieć mędrkować ...a robota społeczna "stoi " stoi ? ja bym powiedział...leży.

 

 

 

Wsp. materializm praktyczny nie formułuje spójnych logicznie pojęć antychrzescijańskich , ON JE WDRAŻA , co jest bardzo ...biblijne w podejściu , szatan może się wszak  obejść  ...bez definicji ...on po prostu jest . Szatan robi to czego kosciół nie robi , nie mędrkuje , nie teoretyzuje tylko pracuje , trzeba uczciwie przyznać owocnie . Czy jest taki wydział w chociażby w jednym [ ! ] kościele chrześcijańskim , taki wydział d/s WDRAŻANIA SPOŁECZNEGO nauki kościoła ,samo się przecież nie wdroży , dobry pasterz to taki który czuwa nad procesami w powierzonej mu trzódce .

 

 

nie ma w ogóle takiego kościoła ? to o czym my tutaj ...

 

 

 

A taki Gedeon wcale nie zastanawiał się kim jest Jahwe , upewnił sie jedynie ,że to Pan rzeczywiście do niego przemawia i wziął się do roboty, konkretnej roboty , ot , i cały sens postawy dobrego pasterza . 

 

 

 

 

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń