Ireneusz z Lyonu Doktorem Kościoła?

sob, 20 sty 2018, 14:18:36

Autor: Robert Kurpios

Ludzie interesujący się historią Kościoła znają dokonania Ireneusza z Lyonu. Być może niebawem teolog ten zostanie Doktorem Kościoła. Tytuł ten oznacza "najwybitniejszego ze świętych".

Obecnie Kościół ma 36 Doktorów Kościoła. Wydaje się, że Irenusz zostanie kolejnym. Biskup Lyonu urodził się w 140 r. w Smyrnie, w Azji Mniejszej, zmarł ok.202 r. Według tradycji poniósł śmierć męczeńską w czasie prześladowań za panowania Septymiusza Sewera. Jednak zaczęto o tym pisać dopiero w VI w.  Ireneusz znany jest przede wszystkim z polemiki z gnostykami.

Jednak greckie oryginały jego najważniejszego dzieła zaginęły. Zachował się ich łaciński przekład " Adversus haereses" ( Przeciw herezjom). Jest on świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego. Prośbę o uczynienie z Ireneusza Doktora wystosował do Watykanu kardynał Phillipe Barbarin. Papież Franciszek jest gotowy przychylić się do prośby kardynała i nadać Ireneuszowi ten tytuł. Muszą jednak o to wystąpić francuscy biskupi oraz rektorzy francuskich uniwersytetów. Ostatnio Doktorem Kościoła zostali ogłoszeni św. Jan z Avili (2012 r.) i św. Grzegorz z Nareku (2015 r.).

Dawniej w procedurze przyznawania tytułu doktorskiego zwracano uwagę przede wszystkim na wykształcenie kandydatów i ich dorobek naukowy, obecnie ważna jest także duchowośc kandydatów. Irenusz z Lyonu wierzył w niewinność naszych prarodziców. Podobnie jak Grzegorz z Nyssy uważał, w dramacie upadku negatywną rolę odegrał tylko szatan.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180120141836459