Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

pią, 2 lut 2018, 16:53:59

Autor: Stanisław Gacki

W dniach od 18 do 25 stycznia odbywał sie międzynarodowy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne materiały do nabożeństwa przygotowali chrześcijanie z Karaibów. Motywem przewodnim było hasło „Prawica Twoja wsławiła się mocą”.

Idea Tygodnia Modlitw została zaproponowana przez księdza Paula Wattsona (znanego rrównież jako "ojca duchowego ekumenizmu") w 1908 roku. Od 1910 roku obchodzny jest w dniach 18-25 stycznia za decyzją papieża Piusa X. Ideą nabożeństwa jest modlitwa o pojednanie chrześcijan we wspólnoście Kościoła Chrystusowego. Co roku chrzescijanie z innego kraju przygotowują materiały do ekumenicznych modlitw.

Materiały do tegoroczne wydarzenia została w całości przygotowane przez karaibskich chrześcijan, bazowane były one na haśle z Księgi Wyjścia (15,6) - "Prawica Twoja wsławiła się mocą". Poza motywem przewodnim, w broszurze przygotowanej przez Karaibów znalazły się tematy kolejnych modlitw:


Dzień 1: Będziesz miłował przybysza, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej
Dzień 2: Już nie niewolnik, lecz umiłowany brat
Dzień 3: Twoje ciało jest świątynią Ducha Świętego
Dzień 4: Nadzieja i uzdrowienie
Dzień 5: Słuchaj krzyku mojego ludu z dalekiej ziemi!
Dzień 6: Zważajmy na dobro bliźnich
Dzień 7: Budowanie rodziny w domu i w Kościele
Dzień 8: Zgromadzi rozproszonych (…) z czterech stron świata

Poza wydarzeniem globalnym, Tydzień Modlitw przyjął też charakter lokalny. Centralna modlitwa odbyła się w w prawosławnej cerkwi Św. Trójcy w Siedlcach, gdzie kazanie wygłosił biskup Krzysztof Nitkiewicz, członek Rady ds. Ekumenuzmu Konferencji Episkopatu Polski.

Swój udział w TMoJCh miała również Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu, w której 29 stycznia odbyła się rozmowa trzech rektorów uczelni wrocławskich na temat wolności. Zaproszono prof. dr hab. Adama Jezierskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, ks. prof. dr hab. Włodzimierza Wołyńca z PWT oraz rektora EWST - dr hb. Wojciecha Szczerbę. Nazdór nad dyskusją sprawował Redaktor Naczelny ekumenizm.pl - Dariusz Bruncz. Pełne nagranie rozmowy można znaleźć pod tym linkiem

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180202165359524