Chrześcijaństwo w Korei Południowej

nie, 4 lut 2018, 17:02:54

Autor: Robert Kurpios

W kraju, w którym od 9 lutego będą trwać Zimowe Igrzyska Olimpijskie, każdego roku przybywa dużo nowych chrześcijan. Tak wygląda sytuacja w Korei Południowej.Trudno więc mówić o zaniku chrześcijaństwa na świecie. W Europie, w Australii, częściowo w Stanach Zjednoczonych jest coraz więcej pustych kościołów, jednak w Azji czy Afryce sprawy wyglądają inaczej.

Warto również zwrócić uwagę, że wzrost liczby wyznawców Jezusa odbywa się w kraju 51 milionowym, z 11 gospodarką na świecie. Teza, że odchodzenie od religii wiąże się z dobrobytem w tym wypadku nie sprawdza się.

Liczbę katolików w Korei Południowej szacuje się na 5,3 mln, liczbę protestantów na 8,6 mln. Wspólnoty protestanckie składają się przede wszystkim z prezbiterian, metodystów i zielonoświątkowców. Istnieją również kościoły łączące elementy różnych religii. Wcześniej w Korei dominował konfucjanizm i buddyzm. W przeciwieństwie do Chin czy Japonii, do których chrześcijaństwo dotarło dzięki jezuitom, Koreańczycy sami zainteresowali się religią przybyszów z Europy. Pod koniec XVIII w. koreańscy dyplomaci przebywający w Pekinie zetknęli się pierwszy raz z chrześcijaństwem.

W 1784 r. jeden z dyplomatów ochrzcił się, opowiedział o nowej religii innym i po pewnym czasie w Seulu powstała pierwsza chrześcijańska wspólnota. Do dziś w miejscu zgromadzeń pierwszych chrześcijan stoi katedra. Po czasach represji w XIX w. Korea wprowadziła wolność religijną. Mogli więc działać misjonarze. Pojawiło się wtedy wielu ewangelizatorów protestanckich.

W XX w. chrześcijan przybyło po wojnie koreańskiej, gdy wraz z amerykańskimi żołnierzami, przybyło wielu misjonarzy z USA. W Korei Północnej sprawa wygląda inaczej. W kraju tym wyznawcy Jezusa mogą dostać wyrok za samo posiadanie Biblii. Chrześcijanie z Korei Południowej chcą by ich kraj znowu zjednoczył się. Kiedy to się stanie? Korea Północna jest jednym z ostatnich państw, w których rządzi jeszcze partia komunistyczna.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180204170254950