Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Piszą do abp. Skworca: ks. Garncarczyk nie jest stronniczy

Miało być cicho i na własną prośbę. Jednak zmiana na stanowisku redaktora Naczelnego Gościa Niedzielnego wzbudziła niepokój o granice ingerencji w wolność prasy w Kościele. Dziennikarze popularnego tygodnika zostali ukarani za ortodoksję (poparcie dla partii promujących chrześcijański system wartości i krytyczny stosunek do komunii dla "rozwodników")? 17 osób, w tym m.in. szef SDP Krzysztof Skowroński podpisało się pod listem do abp. Wiktora Skworca w tej sprawie.Członkowie SDP (Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem o odwołaniu ks. Marka Gancarczyka z „Gościa Niedzielnego” piszą w liście otwartym: "niezrozumiała i zaskakująca decyzja".

Sygnatariusze listu apelują o zachowanie i rozwijanie dorobku tygodnika. Sygnalizują też, że wiadomość o odwołaniu ks. Marka Gancarczyka przyjęli „z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem".

Pod listem podpisało się 17 osób, m.in. szef SDP Krzysztof Skowroński, były dyrektor radiowej Jedynki Rafał Porzeziński, europoseł Marek Jurek, dziennikarka Agnieszka Porzezińska, szef portalu Tygodnik.tvp.pl Dominik Zdort, Dominika Figurska i o. Leon Knabit.

- Ks. Gancarczyk stworzył unikatową formułę czasopisma, łącząc rzeczy stare z nowymi - podkreślają. - Z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem budował markę tygodnika, która przekraczając granicę diecezji katowickiej, stała się rozpoznawalna w całej Polsce, a nawet za granicą. Nagłe pozbawienie go funkcji może być interpretowane jako zakwestionowanie obecnej linii „Gościa Niedzielnego”- czytamy w liście.

Autorzy listu zamieszczonego w serwisie internetowym SDP podkreślają, że zasługą byłego szefa gazety jest stworzenie zespołu „wybitnych dziennikarzy, laureatów licznych nagród branżowych, którzy odnajdują się znakomicie także w mediach świeckich”.

- Z niepokojem odnotowujemy pojawienie się w obiegu publicznym opinii na temat ks. Gancarczyka, w naszej ocenie krzywdzących, które próbują pokazać go jako człowieka stronniczego - ubolewają.

- Takie medium jak tygodnik opinii, zwłaszcza katolicki, jest organizmem niezwykle delikatnym, a na ostateczny i pożądany efekt pracuje się przez lata poszukiwań - zaznaczają.

W styczniu br. ks. Marek Gancarczyk po 14 latach stracił stanowisko redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. Zdecydował o tym metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, zaznaczono, że ks. Gancarczyk sam prosił o odwołanie go z tej funkcji.

Nowym szefem pisma został nowicjusz w dziennikarstwie, kurialista ks. Adam Pawlaszczyk.

 Opcje Artykułu

Piszą do abp. Skworca: ks. Garncarczyk nie jest stronniczy | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Piszą do abp. Skworca: ks. Garncarczyk nie jest stronniczy
skierka pon, 12 lut 2018, 08:22:13
   

 Stare powiedzenie : jak się rozbije termometr to wcale nie znaczy ,ze pacjent nie ma już gorączki. Co będzie jeśli czasopismo straci swój charakter...i czytelników  ? oby nie .

 

Ale to szerszy problem , to nieledwie wierzchołek góry lodowej , istnieją tendencje do dzielenia kościoła ...zawsze byly ale teraz one maja charakter społeczny i...klasowy , tak ,tak klasowy .

 

 

Odnoszę wrażenie, jak by to śmiesznie nie brzmiało ,ze polski k.k. katolicki , ten sam który , ostrożniej w którym doszło do procesów społecznych które rozsadzily byly system społeczny nie wiedomo dlaczego nazywanego komunizmem będzie się rozlegać coraz głośniej ...chichot Karola Marksa . 

 

Ten artykuł  [ dobry ] z racji utrzymania wymogów dyscypliny redakcyjnej musi być zwięzly , ja mogę pisać bardziej ogolnie , moi Drodzy to będzie narastać , do dopiero nieśmialy początek całego cyklu zdarzeń . Ale kiedy następny taki przypadek ,i na czym on bedzie pilegać , nie wiem .

Znam jedynie praprzyczynę tego procesu , już teraz to widać , naród , społeczeństwo [ jak kto woli ] jest głęboko podzielone trudno aby nie był podzielony kosciół , można jedynie UDAWAĆ że tak nie jest i UNIKAĆ MÓWIENIA I PISANIA O TYM , na zasadzie "jak o czymś  nie mówimy to tego czegoś nie ma "  w taki sposób padł chyba można juz tak napisać autorytet środków społ . przekazu w sąsiednich Niemczech a wczesniej ..."Trubuny Ludu "Żołnierza Wolności " i pokrewnych  ....

 

 

Szacunek dla Gospodarzy strony.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń