Piszą do abp. Skworca: ks. Garncarczyk nie jest stronniczy

pią, 9 lut 2018, 23:19:59

Autor: Jacek Lehr

Miało być cicho i na własną prośbę. Jednak zmiana na stanowisku redaktora Naczelnego Gościa Niedzielnego wzbudziła niepokój o granice ingerencji w wolność prasy w Kościele. Dziennikarze popularnego tygodnika zostali ukarani za ortodoksję (poparcie dla partii promujących chrześcijański system wartości i krytyczny stosunek do komunii dla "rozwodników")? 17 osób, w tym m.in. szef SDP Krzysztof Skowroński podpisało się pod listem do abp. Wiktora Skworca w tej sprawie.

Członkowie SDP (Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem o odwołaniu ks. Marka Gancarczyka z „Gościa Niedzielnego” piszą w liście otwartym: "niezrozumiała i zaskakująca decyzja".

Sygnatariusze listu apelują o zachowanie i rozwijanie dorobku tygodnika. Sygnalizują też, że wiadomość o odwołaniu ks. Marka Gancarczyka przyjęli „z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem".

Pod listem podpisało się 17 osób, m.in. szef SDP Krzysztof Skowroński, były dyrektor radiowej Jedynki Rafał Porzeziński, europoseł Marek Jurek, dziennikarka Agnieszka Porzezińska, szef portalu Tygodnik.tvp.pl Dominik Zdort, Dominika Figurska i o. Leon Knabit.

- Ks. Gancarczyk stworzył unikatową formułę czasopisma, łącząc rzeczy stare z nowymi - podkreślają. - Z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem budował markę tygodnika, która przekraczając granicę diecezji katowickiej, stała się rozpoznawalna w całej Polsce, a nawet za granicą. Nagłe pozbawienie go funkcji może być interpretowane jako zakwestionowanie obecnej linii „Gościa Niedzielnego”- czytamy w liście.

Autorzy listu zamieszczonego w serwisie internetowym SDP podkreślają, że zasługą byłego szefa gazety jest stworzenie zespołu „wybitnych dziennikarzy, laureatów licznych nagród branżowych, którzy odnajdują się znakomicie także w mediach świeckich”.

- Z niepokojem odnotowujemy pojawienie się w obiegu publicznym opinii na temat ks. Gancarczyka, w naszej ocenie krzywdzących, które próbują pokazać go jako człowieka stronniczego - ubolewają.

- Takie medium jak tygodnik opinii, zwłaszcza katolicki, jest organizmem niezwykle delikatnym, a na ostateczny i pożądany efekt pracuje się przez lata poszukiwań - zaznaczają.

W styczniu br. ks. Marek Gancarczyk po 14 latach stracił stanowisko redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. Zdecydował o tym metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, zaznaczono, że ks. Gancarczyk sam prosił o odwołanie go z tej funkcji.

Nowym szefem pisma został nowicjusz w dziennikarstwie, kurialista ks. Adam Pawlaszczyk.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180209231959790