Billy Graham - człowiek Boga

pią, 30 mar 2018, 18:17:16

Autor: Robert Kurpios

7 listopada w prezbiteriańskiej rodzinie przyszedł na świat jeden z najbardziej rozpoznawalnych kaznodziejów z USA, Billy Graham. Kim był syn farmera z Północnej Karoliny, który został jednym z najbardziej wplywowych ludzi na świecie?

Jego młodość przypadła na lata dwudzieste i trzydzieste. Ten syn farmera niepokoił się czy jego ojciec nie zbankrutuje w czasie Wielkiego Kryzysu. Dorastanie w tamtych czasach nauczyło go doceniania  wartości zarobionego dolara. Ojciec Billego nauczył go przedsiębiorczości. Ten hart ducha przyniesie później w jego życiu owoce.

Billy Graham skończył Wheaton College. Swoją pracę misyjną rozpoczął w Youth For Christ ( Młodzież dla Chrystusa) i od tej pory działalność Grahama skupiać się będzie na kampaniach ewangelizacyjnych. Jego żona, Ruth była córką misjonarza Nelsona Bella, którego Billy Graham podziwiał.

Przełomem w działalności Grahama była kampania w Los Angeles w 1949 roku. Od tego czasu energicznego kaznodzieję wszyscy będą znać. W 1950 roku odbyła się pierwsza ogólnokrajowa audycja "The Hour of Decision" w radiu ABC. W jednej ze swych ostatnich książek, autobiografii " Taki jaki jestem" ten popularny ewangelista pisze o swych licznych przyjaźniach.

Człowiek nazywany " papieżem protestantyzmu" znał wielu prezydentów Stanów Zjednoczonych. Jadał obiady z Dwightem Eisenhowerem i z niedawno urzędującym prezydentem Obamą. O Reaganie pisał, że " jest jedną z najbardziej ujmujących osobowości, jakie kiedykolwiek poznał'', w czasie wojny w Iraku modlił się w domu George'a Busha. Jego przyjaciółką była królowa Elżbieta II. W 1983 roku prezydent Reagan wręczył mu Prezydencki Medal Wolności.

Graham należał do Południowej Konwencji Baptystów. Był autorem wielu książek ( część z nich przetłumaczono na polski) i przede wszystkim był kaznodzieją, który zwracał wielką uwagę na " ponowne narodzenie się".

Za swe niektóre przyjaźnie i sympatie polityczne był często krytykowany. Uważano, że nie powinien spotykać się z papieżem Janem Pawłem II, albo przypominano mu, że gościł w kremlowskim biurze prezydenta Gorbaczowa.

Billy Graham, czy ktoś się z tym zgodzi czy nie, był wielką osobowością. Zmarł w wieku 99 lat, 21 lutego 2018 r. zmarł człowiek, który był zawsze blisko Boga. Tytuł jego ostatniej książki brzmi " Zbliżając się do Domu".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180221181716381