Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Inflacja przeprosin

Świeżo brzmią w sercach słowa biskupów: przebaczamy i prosimy o wybaczenie. Czy można je zastosować do stosunków z Żydami?Profesor Jan Żaryn postawiłby pani Azari ultimatum, ale czy to nie on wprowadzając do senatu uchwałę zawierającą przeprosiny za Marzec '68 wręczył jej legitymacji do moralnego upokarzania Polaków.

 

Polskie elity są wciąż schizofreniczne. Jeśli prosimy – jak zrobił to prezydent – o wybaczenie, to znaczy, że istnieje w przeszłości jakaś bardzo konkretna materia, za którą czujemy się odpowiedzialni. Tu nie ma miejsca na grę słów, symboliczny żal, czy metafizyczne współczucie. Mamy do czynienia z planem historycznym, który jest względnie precyzyjny i obiektywny. Na zachód przede wszystkim wyjechali stalinowcy. Im przeprosiny się nie należą.

Żydom nie trzeba więcej. W świat idzie komunikat o kajaniu się Polaków za antysemityzm. Azari rozwija skrzydła. Podaje przykład izraelskiego wojska, które zostało rozliczone z mordu na ludności cywilnej. "Mieliśmy odwagę to zrobić - wy miejcie odwagę osądzić zbiorową winę za wydarzenia marcowe".

Podstawą roszczeń Azari nie jest historia, lecz mitologia skupiająca pretensje, żal i negatywne uczucia wobec Polski.

Sprawa cyklicznie się powtarza. Nie jest to pierwszy raz, gdy gesty skruchy służą tylko temu, by utrwalać wizerunek polskiego antysemity. Są jak paliwo dla mitologii holokaustu.

Wyrazy skruchy kolejnych lokatorów Belwederu ani milimetr nie posuwają sprawy pojednania naprzód. O ile pojednanie rozumiemy jako wzajemność na wszelkich wymiarach ludzkich relacji.

CzytajDziś to Żydzi są sprawcami przemocy

Ale jest też inna konsekwencja  przeprosin głowy państwa. Żydzi nigdy się nimi nie nasycą, Polacy zaś są nimi traumatyzowani i oddalają się od Żydów, jak ofiara ucieka od sprawców przemocy, którzy ją  prześladują, stygmatyzują i oczerniają. Hasło przyjaźni polsko-izraelskiej - której warunkiem miałoby być oczekiwane zbiorowe przyznanie się do zbrodni na Żydach - czyta się w kontekście takiego osaczenia i przymusu jak kiepski żart.

Normalną rzeczą jest, że rezygnuje się ze strategii, która nie działa. My zaś wciąż powielamy tę jedną nieprzystosowaną do rzeczywistości i robimy to, co każą nam Żydzi.

Lepiej przepraszać mniej niż drukować przeprosiny bez pokrycia, bez zaangażowania Polaków, ich refleksji, wzajemności między Polakami a Żydami i zakorzenieniu w historyzmie.

Kluczowa dla zrozumienia wagi historyzmu w dziele porozumienia między Żydami a Polakami jest wypowiedź M. Morawieckiego o zbliżeniu żydowskiej mitologii do nauki historycznej. Premier chciał powiedzieć, że autentyczne zbliżenie polsko-żydowskie może nastąpić po zastąpieniu mitologii żydowskiej przez obiektywne ustalenia historyczne.

- Amerykańscy historycy dzielą się na dwie grupy: historyków II wojny światowej i historyków Holokaustu – mówił Richard Lukas, autor sławnego "Zapomnianego holokaustu". Pierwsi są bardzo obiektywni i profesjonalni. Drudzy porażają niekompetencją i niewiedzą. Druga grupa – historycy Holokaustu – składa się niemal wyłącznie z badaczy żydowskiego pochodzenia. Niewiedza ostatnich wywodzi się z "pewnego specyficznego podejścia do okupacji Polski w latach 1939-1945. Polska i Polacy dla historyków amerykańskich zajmujących się tym okresem są wyłącznie tłem dla Holokaustu. Zagłada jest wydarzeniem najważniejszym i centralnym. Wszystko inne nie ma żadnego znaczenia, cała historia Polski XX w. jest pisana z perspektywy cierpienia Żydów".

Podsumowując: wyciągnięta dłoń Dudy trafia w uścisk ludzi nieokrzesanych, dotkniętych niewiedzą i niewiarygodnym egocentryzmem, który zaburza przestrzeganie reguł falsyfikalności.

Przyczyna całego tego stanu rzeczy tkwi w utracie przez Polskę elit. Kaczyński i PiS bardzo starają się je symulować. W miejscach zapalnych przyjmują jednak żydowski punkt widzenia, czego jaskrawym przykładem jest zaniechanie ekshumacji w Jedwabnem na wniosek rabina Schudricha.

 

Maria CzerwOpcje Artykułu

Inflacja przeprosin | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Inflacja przeprosin
skierka nie, 11 mar 2018, 20:32:08

 

Chyba jednak coś się zmieniło , nic już nie będzie takie same jak było,INNE REAKCJE NIŻ TO ZWYKLE BYWAŁO , pani ambasador , pewnie niechcący , otworzyła puszkę Pandory .

To już chyba inny naród , przestał się bać ...mediów. 

 

 

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń