Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Tajemnica Wielkanocy

Chrześcijaństwo mogło stać się niewielkim nurtem w judaizmie, a zdominowało pogańskie religie w Cesarstwie Rzymskim. Powodem sukcesu było zmartwychwstanie. " A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest nasza wiara " - pisał Paweł do Koryntian.Hańba ukrzyżowania została zmyta dzięki Wielkanocy. Bez Wielkanocy nie byłoby głoszenia Dobrej Nowiny. Jezus zostałby zapomniany. Czy ktoś pamięta Choniego Zakreślającego Koło? Był najbardziej znanym charyzmatykiem z I stulecia przed Chr. Później pojawiały się inne postacie z charyzmatycznego nurtu w Galilei, ale dziś znają ich tylko żydowscy historycy.

 

Wydarzenie zmartwychwstania Jezusa wymyka się naukom historycznym. Nie są one w stanie badać go jak inne zdarzenia z przeszłości. Osiągalną dla historii może być tylko wiara pierwszych uczniów i fakt rozpowszechniania się chrześcijaństwa. Sukces jaki osiągnęło orędzie Chrystusa słusznie wprawia w zdziwienie sceptycznych historyków.

 

Trudne jest także zdobycie wystarczającego wyobrażenia na temat przebiegu wielkanocnych wydarzeń. Wielkanocne opowiadania Ewangelii różnią się w szczegółach, teolog dostrzega je. Jeśli jednak wiemy do jakiego gatunku literackiego zbliżone są ewangelie i jeśli nasza wiara jest silna, różnice w przekazach nie będą stanowić problemu. Współczesna egzegeza stwierdza, że ewangelie najbliższe są biografiom antycznym. Historie wielkanocne są świadectwami wiary, a nie protokółami czy kronikami. Objawienie Zmartwychwstałego i słowo Jego świadków jest najmocniejszym fundamentem wiary. Gdybyśmy mieli pewność jaką uzyskuje się w naukach przyrodniczych, nie byłoby wiary byłaby wiedza. Bóg chce byśmy dokonowywali wyboru, nie mając całkowitej pewności o wszystkich wydarzeniach. Tylko wtedy nasze zaufanie do tego, co nam Jezus obiecał może być mocne jak skała.Opcje Artykułu

Tajemnica Wielkanocy | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Tajemnica Wielkanocy
rkurpios pon, 3 wrz 2018, 14:27:52

 Jak długo trwała działalność publiczna Jezusa? Rok czy trzy lata? Gdzie się Jezus urodził? Jeżeli wiemy, że ewangelie nie są kronikami historycznymi, a dziś teolodzy uznają, że jako gatunkowi literackiemu najbliżej im do biografii antycznych, w których prawda miesza się z fikcją, problem sprzeczności może zostać rozwiązany. Krytycy mówią wprawdzie "ach, więc to są mity?" i mają dużo racji, gdyż wygląda to na ucieczkę od sprzeczności czy cudów, w które trudno współczesnemu człowiekowi uwierzyć. Cóż, wystarczy porównać ewangelie z biografiami i zobaczyć podobieństwa i różnice. Można przeczytać "Apoloniusza z Tyany" Filostratesa i zwrócić uwagę na schemat charakteryzujący ten gatunek. John Shelby Spong porównuje ewangelie do midraszu. Sprawa nie jest więc oczywista. W każdym razie takie cechy jak: cudowne narodziny, opis czynów, a nie psychiki bohatera, cudowne wydarzenia sprawiają, że ewangelie  możemy nazwać starożytnymi biografiami. Czytelnicy uważający wszystkie wydarzenia za realne, mają kłopot. Wiemy, że spis ludności odbył się w innym czasie. Spisu dokonywano w miejscu zamieszkania, nie trzeba było wybierać się w podróż z Nazaretu do Betlejem. Gdy nie zwracamy uwagi na detale, najważniejsze staje się przesłanie. Taki cel ma tego typu literatura.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń