Pogrzeb Stephena Hawkinga. Rodzina tłumaczy go z ateizmu

nie, 1 kwi 2018, 22:32:17

Autor: Jacek Lehr

Wczoraj w Cambridge w kościele uniwersyteckim St Mary the Great odbyła się ceremonia pogrzebowa Stephena Hawkinga zmarłego 14 marca 2018 roku. 

 

Wybitny uczony w 2014 r. oświadczył, że jest ateistą w odpowiedzi na pytanie dziennikarza hiszpańskiej gazety El Mundo. "Byłoby niesamowitym znać umysł Boga i wiedzieć wszystko, co wie Bóg, gdyby istniał, ale nie istnieje. Tak jestem ateistą".

Mimo to uroczystość miała charakter religijny. Jak to tłumaczy jego rodzina?

"Postanowiliśmy zorganizować pogrzeb w mieście, które tak bardzo kochał i które go kochało. Życie i praca naszego ojca oznaczały wiele rzeczy dla wielu ludzi, zarówno religijnych, jak i niereligijnych. Dlatego pogrzeb będzie obrzędem otwartym dla niewierzących jak tradycyjnym, odzwierciedlając w ten sposób szerokość horyzontów i różnorodność w jego życiu."

Prochy Hawkinga zostaną złożone w pobliżu szczątków Sir Isaaca Newtona w Westminster Abbey 15 czerwca.

Książka z kondolencjami pozostaje otwarta w Gonville i Caius College. Utworzono również internetowy zbiór kondolencyjny dla Hawkinga.

Decyzja rodziny wywołała mieszane uczucia wśród Brytyjczyków.

Jako ateista uważałbym to za obrazę mojej pamięci, jeśli w ogóle istnieją jakieś tematy religijne .. – napisał w jednym z komentarzy Robert Reynolds.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180401223217191