Nowa Biblia Ekumeniczna!

czw, 5 kwi 2018, 18:50:52

Autor: Robert Kurpios

Przed świętami ludzie są zajęci pracami związanymi z przygotowaniem Wielkanocy, warto więc przypomnieć o niedawnym, ważnym wydarzeniu. Towarzystwo Biblijne po ponad dwudziestu latach pracy wydało Biblię Ekumeniczną.

Jeśli ktoś przyjedzie do Warszawy, może pójść do księgarni przy ulicy Marszałkowskiej 15 a, by obejrzeć i kupić nowy przekład. Można także złożyć zamówienie. Biblia Ekumeniczna jest jednym tomem. Okładki Księgi są w kolorze niebieskim lub w kolorze szarym. Projekt zewnętrznej szaty graficznej jest ciekawy. 17 marca w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się uroczystość związana z publikacją dzieła. Przybyli na nią zwierzchnicy różnych Kościołów w Polsce, a wszystkich zgromadzonych przywitała Małgorzata Platajs - dyrektor Towarzystwa Biblijnego. Projekt rozpoczął się w 1995 r., kiedy Towarzystwo Biblijne powołało Międzynarodowy Zespół Tłumaczy.

 

Biblia Ekumeniczna jest dziełem translatorów, językoznawców i redaktorów jedenastu Kościołów członkowskich Towarzystwa Biblijnego: Adwentystów Dnia Siódmego, Chrystusowego, Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko - Augsburskiego, Ewangelicko - Metodystycznego, Ewangelicko - Reformowanego, Polskokatolickiego, Prawosławnego, Rzymskokatolickiego, Starokatolickiego Mariawitów i Zielonoświątkowego. Po pozdrowieniach abp Stanisława Gądeckiego, bp Jerzego Samca i dr hab. Lenarta de Regta rozpoczął się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: dr hab. Anna Kuśmirek, ks. Roman Lipiński i mgr. Jerzy Betlejko.

 

Nowy przekład uznano za historyczny dla polskiej biblistyki. W przekładzie użyto współczesnej polszczyzny, nie ma w nim ksiąg deuterokanonicznych.10 kwietnia o godz. 7.00 w TVP 2 przekazana zostanie relacja o tym wydarzeniu, a 22 kwietnia w PR 2 o godz. 8.00 będzie retransmisja nabożeństwa związanego z prezentacją Biblii Ekumenicznej. To inicjatywa godna pochwały i warto za pracę podziękować inicjatorom, redaktorom i tłumaczom.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180405185052872