Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wielkanocny cud świętego ognia. Zmartwychwstanie u prawosławnych

8 kwietnia przypada wielkanocna niedziela prawosławnych i innych wiernych obrządków wschodnich. Dzień wcześniej zstąpił w grocie Bożego Grobu święty ogień. Jest to cud, gdyż w miejscu pochówku Chrystusa nie ma żadnego jego źródła."Wielkie święto Paschy, ucieleśniające triumf życia, dobra i miłości, ma ogromne znaczenie moralne. Budzi wiarę, nadzieję, pragnienie czynienia dobra, pomagania innym. Jednoczy ludzi wokół nieprzemijających wartości duchowych i ideałów. W te wiosenne dni, wypełnione szczerą radością, wyraźnie rozumiemy, jak ważne są dla nas ojcowski tradycje i obyczaje" – składał życzenia rodakom W. Putin. Rosja jest największym krajem prawosławnym.

Prezydent Federacji Rosyjskiej złożył też życzenia patriarsze moskiewskiemu i całej Rusi, w których podkreślił, że kościół prawosławny pod jego kierownictwem wzmacnia i rozwija wielowiekowe tradycje duchowe i kulturalne narodu, wykonuje ważną pracę społeczną i robi wiele dla wychowania młodego pokolenia, utrzymania pokoju i zgody w społeczeństwie.

Świąteczną niedzielę prawosławni polscy rozpoczynają od rodzinnego śniadania, podczas którego dzielą się jajkiem — symbolem odnowy, oczyszczenia i nowego życia. Zamiast mazurka mają swoją paschę (paskę) oraz makowiec, robią również pisanki. Święta, tak jak u katolików, poprzedza tydzień ścisłego postu, a w gorliwie wierzących rodzinach od jedzenia mięsa niektórzy wierni powstrzymują się nawet przez miesiąc.

Niektóre rodziny do śniadania zasiadają bardzo wcześnie, nawet nad ranem — zaraz po powrocie z cerkwi, gdzie uroczystości trwały już od północy. I tutaj dochodzimy do punktu dosyć kłopotliwego dla katolickiego kościoła. Nie uznaje on bowiem tzw. cudu zstępowania świętego ognia. Natomiast prawosławni uważają go za arcyważny element liturgii wielkanocnej. Ma swój początek w Grobie Pańskim w Jerozolimie: kiedy prawosławny patriarcha wchodzi do wnętrza grobu, pojawia się tam cudowny ogień, który zapala niesiony przez kapłana paschał. Obrządek ten powtarza się nieprzerwanie co roku w Bazylice Grobu Pańskiego i ma być świadectwem prawidłowości wyznaczania przez wschodni Kościół daty Wielkanocy (według postanowień pierwszego soboru powszechnego).

Szczególnym wyróżnikiem prawosławnej Wielkanocy jest cud Świętego Ognia. Kościół rzymskokatolicki nie wypowiedział się oficjalnie na temat cudu zstępowania świętego ognia w Jerozolimie. Ponadto cud ten jest mało znany w środowiskach katolickich — objaśnia na portalu mateusz.pl zakonnik, ojciec Mateusz Blaza. — Prawosławni wychodzą z założenia, że zstępowanie świętego ognia w miejscu najważniejszym dla chrześcijan, jakim jest miejsce zmartwychwstania Chrystusa, jest dowodem na to, że ich wiara jest tą jedyną prawdziwą.

W nabożeństwie po zstąpieniu świętego ognia uczestniczy hierarcha ormiańskiego kościoła, ale nigdy łacińskiego.

Istnieją świadectwa, według których zdarzało się w historii, że święty ogień nie zapalił się — według wyznawców istnieją dwa powody takiego stanu rzeczy: albo wiara prawosławna nie jest już szczera i prawdziwa, albo patriarcha, który usiłował go wydobyć, jest niegodny tego cudu i kwalifikuje się do zmiany.

Czy również katolik może wierzyć w cud zstępowania świętego ognia, nie wypierając się swojej wiary? Zdania są podzielone, ale ojciec Blaza twierdzi, że tak.

"Cud ten może być dodatkowym znakiem potwierdzającym prawdziwość zmartwychwstania Chrystusa, a także może być dowodem czy świadectwem na to, że łaska Boża działa nie tylko w Kościele rzymskokatolickim, ale również w innych Kościołach, w tym wypadku w Kościele prawosławnym".

Święty ogień zszedł 7 kwietnia o godzinie 13:16 polskiego czasu. Prawosławna delegacja przetransportował go do Polski. Dzięki temu płomień był obecny na nabożeństwach, które rozpoczęły się przed północą.

Prawosławni, którzy nie wybierają się do Ziemi Świętej, obserwują przebieg ceremonii świętego ognia w telewizji lub w Internecie. W krajach, w których większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, nabożeństwo jest transmitowane przez stacje telewizyjne.

Współcześnie święty ogień jest transportowany samolotami do wielu krajów. W tym roku po raz dziewiąty, prawosławna delegacja dostarczy płomień do Polski kilka godzin po jego zejściu. Dzięki temu święty ogień będzie obecny na nabożeństwach paschalnych, które rozpoczną się przed północą w cerkwiach w całej Polsce.

 

Cerkiew.pl/Sputnik

https://www.facebook.com/pl.sputnik/videos/1758146537562605/Opcje Artykułu

Wielkanocny cud świętego ognia. Zmartwychwstanie u prawosławnych | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń