Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wielebny Richard Dawkins

Richard Dawkins od kilkunastu lat jest jednym z najbardziej znanych ateistów na świecie. Pisze ostatnio książki o sprawach na których zupełnie się nie zna - stwierdza amerykański filozof Terry Eagleton i jeszcze ma rzeszę wiernych zwolenników.Jeśli ten znany biolog z naukowca zamienił się w kaznodzieję, nie powinien się obrażać, kiedy niektorzy twierdzą, że dla niego obiektem wiary jest antybóstwo zwane Przypadkiem. W racjonalny i lekki sposób poglądy guru ateistów poddali krytyce dwaj autorzy Scott Hahn i Benjamin Wiker w książce "Dawkins kontra Bóg". Oto przykład jego argumentacji. W "Ślepym zegarmistrzu" Dawkins stwierdził, że gdyby pomachała do niego ręką marmurowa postać Marii Panny, wydarzenie należałoby uznać za cud, ale nauka nie może uznać takiego zdarzenia za "absolutnie niemożliwe", a jedynie za "niesłychanie mało prawdopodobne". Uczony tym stwierdzeniem zmusza innych, by uznali je za absurdalne. Hahn i Wiker obnażyli rozumowanie Dawkinsa. Biolog uważa, że wielu rzeczom, których możliwość zaistnienia jest niesłychanie mała, towarzyszy szansa, że się wydarzą. Jeżeli więc wszystko jest możliwe, to co możliwe nie jest? Jeżeli możliwe jest, że marmurowa figurka zacznie machać ręką, dlaczego cud nie jest możliwy?

Jeżeli Dawkins ośmiesza niezwykłe religijne wydarzenia, dlaczego widok wróżki tańczącej w ogrodzie, który kłoci się ze zdrowym rozsądkiem, nie rozśmiesza go? Skoro machająca figurka jest wydarzeniem w które nie sposób uwierzyć, ale może zaistnieć, dlaczego istnienie Boga według Dawkinsa jest równie mało prawdopodobne, albo wręcz jeszcze mniej prawdopodobne? Dawkins wpadł we własne sidła. Istnienie Boga nie jest kwestią prawdopodobieństwa.

Bóg albo istnieje, albo nie. Tańcząca wróżka i machająca figurka jako rzecz wkraczająca w sferę prawdopodobieństwa jest przypadkowa, czyli taka która niekoniecznie musi istnieć. Bóg z definicji jest wieczny, więc jeśli istnieje, istnieje z konieczności. Nie możemy zapytać jakie jest prawdopodobieństwo istnienia Boga.

Dawkins wierzy w cuda w materialistycznym świecie. Wydarzenia mało prawdopodobne mogły się wydarzyć. W nieprawdopodobny sposób powstało życie, jednak istnienie Boga jest niemożliwe. Skoro Hahn i Wiker pokazali błędy w rozumowaniu Dawkinsa, jego jedyną bronią jest zjadliwa krytyka. Kto używa takiej broni musi uważać, by nie zrobić sobie krzywdy. Naukowiec, który zamienia się w kaznodzieję jest mało wiarygodny.Opcje Artykułu

Wielebny Richard Dawkins | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Wielebny Richard Dawkins
Yasmin nie, 29 kwi 2018, 08:39:23

Chciałam coś napisać o Dawkinsie, ale skoro prawdą  jest - a zgadzam się z tym - co piszą o nim: " Pisze ostatnio książki o sprawach na których zupełnie się nie zna - stwierdza amerykański filozof Terry Eagleton", to chyba nie warto poświęcać mu czas.

 
Wielebny Richard Dawkins
rkurpios wto, 11 wrz 2018, 12:22:32

U nowych ateistów dziwi ich kaznodziejski ton i "nawracanie" na ateizm. Frans de Waal, czy inni znani mi ateiści tego nie czynią. Chrześcijanie muszą jednak odpowiedzieć na problemy, które zauważają ludzie niewierzący, a problemy te dotyczą sprzeczności w tekstach ewangelii. Jak wytłumaczyć, że zapowiadane Królestwo Boże nie przyszło? To wydaje się największym problemem kościołów, gdyż mówienie, że przyszło jako Kościół, jest próbą uratowania poglądów pierwszych chrześcijan, którzy byli pewni, że Syn Człowieczy niebawem powróci. Twierdzenie, że przyszło wraz z działalnością Jezusa, a końcowy akord będzie u kresy dziejów, również brzmi dziwnie. Ludzie, którzy czytają Biblię, bez znajomości doktryn, które im to próbują wyjaśnić i mają sceptyczny stosunek do tekstu, widzą niespełnioną obietnicę. Wielu liberalnych teologów również. Dlatego pisałem ostatnio o twórczości Johna Shelby'ego Sponga czy Bultmana, którzy nie udają, że nie widzą tych trudnych fragmentów. Spong nie stracił wiary w Boga, choć dziewicze narodziny, cuda, uważa za mit, a literalna egzegeza drażni go. Spotkałem ludzi, którzy twierdzili, że oślica Baalama mówiła ludzkim głosem, że wyjście tak licznej grupy Izraelitów z Egiptu wyglądało dosłownie tak jak je opisano, że Adam i Ewa przechadzali się po ogrodzie z Jahwe etc. Czy w Biblii nie ma rożnych gatunków literackich? Teolodzy z kręgu liberalnego twierdzą, że na zmianę w postrzeganiu Jezusa wpływ mieli tacy teolodzy jak Jan czy Paweł, którzy wykraczają poza myślenie synoptyków. Mogą się mylić. Głosów, że Jan i Paweł są odpowiedzielni za proces deifikacji Jezusa jest jednak dużo. Czy mają rację?  Dobrze znać ich idee, by móc wysunąć odmienne argumenty. Stwierdzić, ze się mylą. Część czytelników zauważy szybko, że ewangelia Jana jest zupełnie inna od pozostałych. Kimkolwiek był autor, znał kulturę grecką. Wprowadził w słynnym prologu termin "logos". Warto zapoznać się z poglądami Barta Ehrmana, który ma sceptyczny stosunek do Biblii i Craiga Evansa czy Michaela Kruegera, równie dobrze wykształconych, lecz broniących tradycyjnych poglądów dotyczących powstawania pism Nowego Testamentu. To uczciwa postawa. Poznać rację obu stron i zastanowić się, która jest bardziej prawdopodobna. 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń