Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wielebny Richard Dawkins

Richard Dawkins od kilkunastu lat jest jednym z najbardziej znanych ateistów na świecie. Pisze ostatnio książki o sprawach na których zupełnie się nie zna - stwierdza amerykański filozof Terry Eagleton i jeszcze ma rzeszę wiernych zwolenników.Jeśli ten znany biolog z naukowca zamienił się w kaznodzieję, nie powinien się obrażać, kiedy niektorzy twierdzą, że dla niego obiektem wiary jest antybóstwo zwane Przypadkiem. W racjonalny i lekki sposób poglądy guru ateistów poddali krytyce dwaj autorzy Scott Hahn i Benjamin Wiker w książce "Dawkins kontra Bóg". Oto przykład jego argumentacji. W "Ślepym zegarmistrzu" Dawkins stwierdził, że gdyby pomachała do niego ręką marmurowa postać Marii Panny, wydarzenie należałoby uznać za cud, ale nauka nie może uznać takiego zdarzenia za "absolutnie niemożliwe", a jedynie za "niesłychanie mało prawdopodobne". Uczony tym stwierdzeniem zmusza innych, by uznali je za absurdalne. Hahn i Wiker obnażyli rozumowanie Dawkinsa. Biolog uważa, że wielu rzeczom, których możliwość zaistnienia jest niesłychanie mała, towarzyszy szansa, że się wydarzą. Jeżeli więc wszystko jest możliwe, to co możliwe nie jest? Jeżeli możliwe jest, że marmurowa figurka zacznie machać ręką, dlaczego cud nie jest możliwy?

Jeżeli Dawkins ośmiesza niezwykłe religijne wydarzenia, dlaczego widok wróżki tańczącej w ogrodzie, który kłoci się ze zdrowym rozsądkiem, nie rozśmiesza go? Skoro machająca figurka jest wydarzeniem w które nie sposób uwierzyć, ale może zaistnieć, dlaczego istnienie Boga według Dawkinsa jest równie mało prawdopodobne, albo wręcz jeszcze mniej prawdopodobne? Dawkins wpadł we własne sidła. Istnienie Boga nie jest kwestią prawdopodobieństwa.

Bóg albo istnieje, albo nie. Tańcząca wróżka i machająca figurka jako rzecz wkraczająca w sferę prawdopodobieństwa jest przypadkowa, czyli taka która niekoniecznie musi istnieć. Bóg z definicji jest wieczny, więc jeśli istnieje, istnieje z konieczności. Nie możemy zapytać jakie jest prawdopodobieństwo istnienia Boga.

Dawkins wierzy w cuda w materialistycznym świecie. Wydarzenia mało prawdopodobne mogły się wydarzyć. W nieprawdopodobny sposób powstało życie, jednak istnienie Boga jest niemożliwe. Skoro Hahn i Wiker pokazali błędy w rozumowaniu Dawkinsa, jego jedyną bronią jest zjadliwa krytyka. Kto używa takiej broni musi uważać, by nie zrobić sobie krzywdy. Naukowiec, który zamienia się w kaznodzieję jest mało wiarygodny.Opcje Artykułu

Wielebny Richard Dawkins | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Wielebny Richard Dawkins
Yasmin nie, 29 kwi 2018, 08:39:23

Chciałam coś napisać o Dawkinsie, ale skoro prawdą  jest - a zgadzam się z tym - co piszą o nim: " Pisze ostatnio książki o sprawach na których zupełnie się nie zna - stwierdza amerykański filozof Terry Eagleton", to chyba nie warto poświęcać mu czas.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń