Religijność w Stanach Zjednoczonych

wto, 24 kwi 2018, 18:25:31

Autor: Robert Kurpios

Wielu z nas zna określenie Pas biblijny. To nazwa południowych stanów USA w których wiara jest najmocniejsza. Termin ten wymyślił amerykański dziennikarz Henry Louis Mencken, który nie lubił amerykańskiego Południa. Od kilkunastu lat Instytut Gallupa prowadzi badania, dzięki którym możemy się wiele dowiedzieć o religijności w Stanach Zjednoczonych.

Najbardziej religijnymi stanami są: Luizjana, Arkansas, Oklahoma i Teksas oraz sąsiadujące z nimi stany południowo - wschodnie. Najbardziej znane wśród nich to: Missisipi, Alabama i Floryda. W Pasie biblijnym dominują wierni Południowej Konwencji Baptystów. Najmniej religijnymi częściami USA jest region Pacyfiku, m.in. Kalifornia, Hawaje i Waszyngton oraz Nowa Anglia z Vermontem, Maine i New Hampshire. Stany z północno - zachodniej części Ameryki ( m.in. Waszyngton, Oregon ) nazywa się Pasem bezwyznaniowym. W Missisipi za bardzo religijnych uważa się 60 proc. obywateli stanu, natomiast w Vermont 60 proc. uznaje, że religia jest mało ważna w życiu. Tylko 16 proc. badanych uważa się za pobożnych. Widać więc dużą różnicę w religijności mieszkańców Pasa biblijnego i mieszkańców Pasa bezwyznaniowego oraz Nowej Anglii.

Według Instytutu Gallupa na wysoką religijność w południowych stanach wpływa fakt, że region ten w zdecydowanej większości jest zamieszkany przez protestantów.

Z badań Instytutu wynika także, że muzułmanie często ulegają zeświecczeniu.

Pobożność idzie również w parze z wiekiem. Młodzież jest mniej religijna niż starsze pokolenie Amerykanów.

Instytut Gallupa ogłosił, że w najbliższym czasie nic nie wskazuje na to, by stopień religijności i miejsca w których jest on duży lub niski miały się zmienić.

Paradoksem historii jest fakt, że Nowa Anglia do której w 1620 r. przybyli purytanie jest dzisiaj stanem w którym pobożność jest tak niska. W XVII w. prawie wszyscy mieszkańcy byli protestantami. Później struktura uległa przeobrażeniu. Pojawili się imigranci z Irlandii, Włoch i Portugalii czyli katolicy oraz mniejszość żydowska. Dzisiaj Nowa Anglia nie kojarzy się już z procesem w Salem. W regionie tym mamy wiele prestiżowych uczelni.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180424182531530