Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zakonnice kontemplacyjne bez facebooka. Wytyczne papieskie

Normy dla żeńskich zgromadzeń kontemplacyjnych wydane przez stolicę apostolską regulują stosunek sióstr do mediów społecznościowych, z których powinny korzystać "z powagą i zachowaniem dyskrecji", traktując je wyłącznie jako źródło informacji, a nie innych treści. 

W ramach ustaleń odnośnie do klauzury, specjalną uwagę poświęcono środkom komunikacji, zalecając w tym względzie powściągliwość. W myśl najnowszych zaleceń Kościoła katolickiego nowoczesne środki komunikacji mogą być wykorzystywane w zakonach kontemplacyjnych do pozyskania informacji, dalszego kształcenia się oraz do pracy. Muszą one jednak służyć życiu zakonnemu, a nie mogą być "powodem marnotrawienia czasu".

Opublikowany przez Watykan kilka dni temu dokumentu "Cor Ornas" (Modlące serce) dokument objaśnia, jak zakonnice zakonów kontemplacyjnych mają przestrzegać reguł zapisanych w wydanej w 2016 r. przez papieża Franciszka konstytucji apostolskiej o żeńskim życiu kontemplacyjnym (Vultum dei quaerere). Obejmują one 12 dziedzin życia zakonnego, od modlitwy do pracy włącznie.

Nowe normy dla żeńskich zgromadzeń kontemplacyjnych przewidują afiliację wygasających wspólnot do innych klasztorów. Zobowiązują wszystkie klasztory do połączenia w federację.  Założenie nowego autonomicznego klasztoru będzie wymagało obecności ośmiu mniszek po ślubach uroczystych. Z drugiej strony, kiedy w jakimś klasztorze liczba takich mniszek spadnie do pięciu, klasztor straci prawo wybierania przełożonej, a przewodnicząca federalna ma obowiązek poinformować o tym Stolicę Apostolską, by powołano w tej sprawie komisję ad hoc. Dla klasztorów, które stracą własną autonomię przewidziano też formę pomocy w postaci afiliacji do bardziej dynamicznych wspólnot zakonnych. Instrukcja szczegółowo podaje też normy dotyczące likwidacji klasztoru.

Jedną z nowości jest również to, że odtąd wszystkie klasztory mają być członkiem federacji, łączącej wspólnoty o podobnej duchowości i tradycji. Zarazem wzmocnione zostały uprawnienia przewodniczącej federalnej i rady federalnej.

Ostatni rozdział watykańskiego dokumentu o żeńskich zakonach kontemplacyjnych poświęcony jest formacji. W sposób szczególny zwraca się w nim uwagę na potrzebę formacji stałej.

Podczas prezentacji papieskich dyrektyw abp Jose Rodriguez Carballo powiedział "Vatican News", że w zakonach kontemplacyjnych na całym świecie przebywa ok. 38 tys. Zakonnic prowadzą w klasztorach życie w odosobnieniu i oddając się modlitwie.

81-letni Papież Franciszek sam aktywnie korzysta z Twittera. Jego tweety w wersji angielskojęzycznej czyta 18 mln ludzi, a w wersji niemieckiej 640 tys.

 Opcje Artykułu

Zakonnice kontemplacyjne bez facebooka. Wytyczne papieskie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń