Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Muzułmanie mogą, chrześcijanie nie!

W małym szwedzkim miasteczku pozwolono, by co piątek muezin wzywał muzułmanów na modlitwę. Trzeba spełnić określone kryteria, by dostać  od policji pozwolenie na takie działania. W Szwecji poziom dźwięku pochodzącego z zewnatrz nie może przekraczać 110 decybeli. Głos muezina nie przekracza dopuszczalnego poziomu.Szwedzi uważają, że najważniejszą cnotą jest tolerancja, jednak wśród Skandynawów  zmieniła się ona w karykaturę tego pojęcia. W łacinie słowo "tolerantia" oznacza ''znoszenie poglądów'', które uważamy za błędne z wytrwałością, z zaciśniętymi zębami. "Tolerare" to "wytrzymywanie", "przecierpienie". Dzisiaj termin ten zmienił swe znaczenie i wielu uważa, że tolerancja to radosna akceptacja lub afirmacja. Jeśli ktoś czytał "1984" Orwella pamięta fragment w którym totalitarna władza zmienia znaczenia słów. Kto panuje nad językiem ma władzę.

Szwedzi jako prymusi lewicowego projektu Europy, pozwalają imigrantom na swobodę w wyrażeniu swego przywiązania do religii, do kulturowo odmiennych zachowań lub po prostu do zwykłej brutalności. W tym samym miasteczku w którym będzie przez głośniki wzywał wiernych do swoich obowiązków muezin, proboszcz kościoła nie będzie mógł używać dzwonów. Chrześcijanom nie przypomni się, że jest msza lub niedługo odbędzie się pogrzeb. Czy kościelne dzwony przekraczają dopuszczalny poziom hałasu? Nie, ale co wolno muzułmanom, nie wolno chrześcijanom. Kościół położony jest około kilometra od meczetu.

Stefan Lofven, premier  Szwecji był wzruszony z decyzji władz miasta. Ten pochodzący z socjaldemokratycznej partii polityk uważa, że został uczyniony krok w kierunku zakończenia segregacji. Nieliczni twierdzą, że ta decyzja wzmocni raczej podziały w szwedzkim społeczeństwie. Premiera nie interesuje diagnoza księżnej Ingrid Detter de Frankopan, która twierdzi, że odejście od chrześcijaństwa jest samobójstwem Unii Europejskiej. W Szwecji mieszka już około 400 tys. muzułmanów, ponad 100 tys. katolików, 2/3 utożsamia się z Kościołem ewangelicko - luterańskim. Około 30 proc. ludności uważa się za ateistów. Szwecja jest jednym z najmniej religijnych krajów.Opcje Artykułu

Muzułmanie mogą, chrześcijanie nie! | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Muzułmanie mogą, chrześcijanie nie!
Jacek2 pią, 1 cze 2018, 14:41:11
Oliver Rosengren (M), przewodniczący Społecznego Komitetu Pracy i Opieki Społecznej w Vaxjo odpowiadający za poszanowanie różnorodności w gminie Vaxjo i kilku innych stoi za donosem na proboszcza katolickiego Kościoła, którego dzwony miały zakłócać spokój mieszkańców.

Rosengren aktywnie wystąpił przeciwko parafii w 2015 roku. Wtedy przeszkadzały mu materiały dla bierzmowanych, w których wyrażano katolicki pogląd o homoseksualizmie.

www.smp.se/

W Szwecji działa wielu koordynatorów, którzy uświadamiają obywatelom status i prawa mniejszości. Od czasu do czasu wychodzą oni z inicjatywą cenzurowania treści kościelnych, zwłaszcza tych które uczone są w szkołach. Przedstawiciele Kościołów zwracają uwagę, że o dopuszczalności materiałów szkolnych decyduje kierownictwo szkół.
- Jeśli gmina Växjö szczególnie chce zakazać informacji katolickich w szkołach Vaxjo, może one także odmówić dostępu dla takiej informacji Kościołowi szwedzkiemu i innym wspólnotom wyznaniowym. Atak na katolicyzm to niebezpieczny precedens.

Ingvar Fogelqvist, proboszcz parafii w gminie Växjö, zaprosił młodych "stachanowców" na spotkanie, ci jednak nie skorzystali z zaproszenia.

W międzyczasie rząd Szwecji zakazał wprowadzania treści przeciwnych homoseksualizmowi do szkół, nawet wyznaniowych.

W 2018 roku "stachanowcy" ze Szwecji postanowili uderzyć w dzwony.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń