Muzułmanie mogą, chrześcijanie nie!

pią, 25 maj 2018, 14:38:58

Autor: Robert Kurpios

W małym szwedzkim miasteczku pozwolono, by co piątek muezin wzywał muzułmanów na modlitwę. Trzeba spełnić określone kryteria, by dostać  od policji pozwolenie na takie działania. W Szwecji poziom dźwięku pochodzącego z zewnatrz nie może przekraczać 110 decybeli. Głos muezina nie przekracza dopuszczalnego poziomu.

Szwedzi uważają, że najważniejszą cnotą jest tolerancja, jednak wśród Skandynawów  zmieniła się ona w karykaturę tego pojęcia. W łacinie słowo "tolerantia" oznacza ''znoszenie poglądów'', które uważamy za błędne z wytrwałością, z zaciśniętymi zębami. "Tolerare" to "wytrzymywanie", "przecierpienie". Dzisiaj termin ten zmienił swe znaczenie i wielu uważa, że tolerancja to radosna akceptacja lub afirmacja. Jeśli ktoś czytał "1984" Orwella pamięta fragment w którym totalitarna władza zmienia znaczenia słów. Kto panuje nad językiem ma władzę.

Szwedzi jako prymusi lewicowego projektu Europy, pozwalają imigrantom na swobodę w wyrażeniu swego przywiązania do religii, do kulturowo odmiennych zachowań lub po prostu do zwykłej brutalności. W tym samym miasteczku w którym będzie przez głośniki wzywał wiernych do swoich obowiązków muezin, proboszcz kościoła nie będzie mógł używać dzwonów. Chrześcijanom nie przypomni się, że jest msza lub niedługo odbędzie się pogrzeb. Czy kościelne dzwony przekraczają dopuszczalny poziom hałasu? Nie, ale co wolno muzułmanom, nie wolno chrześcijanom. Kościół położony jest około kilometra od meczetu.

Stefan Lofven, premier  Szwecji był wzruszony z decyzji władz miasta. Ten pochodzący z socjaldemokratycznej partii polityk uważa, że został uczyniony krok w kierunku zakończenia segregacji. Nieliczni twierdzą, że ta decyzja wzmocni raczej podziały w szwedzkim społeczeństwie. Premiera nie interesuje diagnoza księżnej Ingrid Detter de Frankopan, która twierdzi, że odejście od chrześcijaństwa jest samobójstwem Unii Europejskiej. W Szwecji mieszka już około 400 tys. muzułmanów, ponad 100 tys. katolików, 2/3 utożsamia się z Kościołem ewangelicko - luterańskim. Około 30 proc. ludności uważa się za ateistów. Szwecja jest jednym z najmniej religijnych krajów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180525143858180