Książki o Jezusie
W kwietniu br. dzięki wydawnictwu Fronda w polskich księgarniach pojawiła się książka Romano Guardiniego, znanego katolickiego teologa. Dzieło nosi tytuł "Bóg. Nasz Pan Jezus Chrystus. Osoba i życie".
Pozycja wydawnicza nie jest nowa. Uznano, że warto ją wydać, choć minęło tyle czasu od jej pierwszej publikacji. Książka jest napisana jasnym, prostym językiem, nie ma w niej akademickich spekulacji, dlatego wielu osobom się spodoba, niektórzy jednak mogą odczuć niedosyt. Dla osób interesujących się teologią można polecić dwie książki anglikańskiego biblisty, napisane również w dość odległym czasie.
Charles Harold Dodd po serii wykładów w University College of Wales napisał książkę "Założyciel chrześcijaństwa". Dodd, który zyskał uznanie dzięki dziełom specjalistycznym, jako starszy, ale pełen werwy mężczyzna napisał "popularną" książkę o Jezusie. Projekt został dobrze zrealizowany, gdyż dzieło do dziś cieszy się uznaniem. Anglik oprócz wiedzy posiadał literackie zdolności, dlatego książkę dobrze się czyta. Inna publikacja Dodda przetłumaczona na język polski to "Przypowieść o Królestwie". Autor analizuje w niej takie terminy jak ''Królestwo Boże" czy "Syn Człowieczy". Główną ideą publikacji jest historyczne ujęcie ewangelicznych przypowieści. Wracając do książek wydanych niedawno, w 2015 r. ukazała się książka Jamesa Martina "Jezus". Można ją kupić także w formie audiobooku i e- booku. Pozycja będąca bestsellerem "New York Times'a" przeznaczona jest dla szerokiego kręgu czytelników. Na półkach księgarń można jeszcze znaleźć opasły tom Barta D. Ehrmana "Nowy Testament. Historyczne wprowadzenie do literatury wczesnochrześcijańskiej''. Z tej książki dowiadując się jak powstały i czym są ewangelie, znajdziemy dużo materiału o Jezusie w ujęciu autorów ewangelii synoptycznych i o Jezusie widzianym oczami apostoła Pawła.
Profesor Ehrman ma bardzo wyraziste poglądy, można je skonfrontować z publikacjami w języku angielskim. Książka jest jedynym tak obszernym omówieniem pism wczesnego chrześcijaństwa w języku polskim. Solidnie wydana powinna być znana ludziom, których interesuje teologia i którzy nie boją się metody literacko - historycznej czy krytyki redakcji stosowanych do badania ewangelii. Dwa lata temu ukazała się książka znanego współczesnego teologa N. T. Wright'a "Dobra Nowina''. To pierwsza książka biblisty przetłumaczona na język polski. Publikacja nie jest typową biografią Jezusa, ale dowiemy się z niej o wydarzeniach, dzięki którym narodziło się chrześcijaństwo. Autor o ważnych sprawach w anglosaskim stylu pisze jasnym, niepozbawionym poczucia humoru językiem. Tak pisali wielcy apologeci z XX w. Chesterton i C.S.Lewis. Wright jest autorem wielu publikacji, teolodzy znają przede wszystkim jego dzieło "The Resurrection of the Son of God".
W Polsce ukazały się dwie porządne książki Barta Ehrmana "Przeinaczanie Jezusa" i " Nowy Testament." Debaty z tym badaczem dostępne są również na Youtube. Ehrman jest uczniem Bruce'a Metzgera. Autor ma swoją wizję chrześcijaństwa i jest kompetentny. Gdyby dostępne były jeszcze książki Craiga Evansa sytuacja byłaby idealna. Jeśli ktoś zna angielski może mieć publikacje również naukowców, którzy mają inne poglądy niż Ehrman. Wydaje mi się, że wydawnictwa widzą większy pożytek z publikowania Ehrmana niż Evansa czy Kruegera. Dlaczego? Gdyż pisze on o sprawach, które tradycyjnych chrześcijan mogą zadziwić. Jeśli ktoś wymienia błędy w Biblii, dodatki redakcyjne, zmiany kopistów, jego książka będzie zaciekawiać. Nie rozstrzygam czy ma rację czy nie. Student teologii wie o różnych pomyłkach. To jak były one duże, jest przedmiotem dyskusji. Uważam, że warto znać argumenty dwóch uczonych zajmujących się tą samą kwestią, niż argumenty jednego uczonego. Nawet bardzo szanowanego.