Koptyjski pergamin wart fortunę

sob, 9 cze 2018, 09:26:54

Autor: Jacek Lehr

Palimpset z wersetami biblijnymi i koranicznymi sprzedano za astronomiczną sumę na aukcji. Jest to zabytek, w którym chrześcijański tekst został zamazany, aby zrobić miejsce dla islamskiego świętego tekstu.

W lodyńskim domu aukcyjnym Christie’s dokonano sprzedaży koptyjsko-arabski pergaminowy palimpsest, czyli manuskrypt, z którego pierwszy tekst wytarto, a następnie naniesiono na niego kolejny. Arabski tekst wierzchni to fragment Koranu, zaś wytarty tekst spodni zawiera tekst biblijny z Księgi Powtórzonego Prawa w sahidzkim dialekcie języka koptyjskiego, tj. języka egipskich chrześcijan oraz dominującej mowy Egiptu przedarabskiego.

Niektórzy badacze sądzą, że widoczne są też wersety z księgi Izajasza, co może wskazywać na to, że tekst spodni nie był fragmentem kodeksu biblijnego, ale dziełem teologicznym Biblię cytującym. Początkowa teza artykułu z The Guardian, że jest to pierwszy przykład palimpsestu z arabskim tekstem wierzchnim została zweryfikowana jako fałszywa, prawda jest jednak, że teksty takie, a w szczególności palimpsesty koraniczne są niezwykle rzadkie – o wiele rzadsze od podobnych rękopisów biblijnych.

 

- Czy obecność tekstów chrześcijańskich i islamskich na jednym pergaminie to świadectwo interakcji kulturowej tych dwóch kultur w pierwszy wiekach Egiptu po podboju arabskim? - pytają brytyjascy dziennikarze. Jakkolwiek takie kontakty na pewno istniały, palimpsest nie jest koniecznie tego dowodem, bowiem mógł zostać wyrzucony przez chrześcijańskiego właściciela, a potem przypadkiem odnaleziony i ponownie wykorzystany przez skrybę muzułmańskiego.

Nabywca zabytku wydał 596 750 funtów – informuje dziennik The Guardian.

 

https://www.theguardian.com/books/2018/apr/25/passages-from-the-bible-discovered-behind-quran-manuscript-christies

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180609092654712