Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Współcześni barbarzyńcy

Początkowo słowo "religio'' oznaczało kult bądź ceremonię, której celem była ochrona sacrum przed świetokradztwem. Od jakiegoś czasu głównym celem niektórych artystów jest nie tylko ucieczka od piękna, ale profanacja symboli, miejsc, postaci, które dla wielu ludzi są ważne. Inscenizacja spektaklu reżysera z Bałkanów przebywającego całkiem niedawno w Polsce, nie zasługuje na uwagę.W gruncie rzeczy pokazuje obsesje reżysera i morale niektórych aktorów - ludzi w których jest chęć zbrukania i zniszczenia czegoś co miało być piękne. Etymologia słowa wandalizm nie wzięła się z niczego. Samo zjawisko jest warte jednak przyjrzenia się, ponieważ jest czymś co można nazwać nienormalnością. W człowieku tkwi potrzeba piękna, trudno uznać się za kogoś spełnionego, jeśli to pragnienie nie zostanie zrealizowane. Dlatego ucieczka wielu twórców od piękna jest sprawą dość dziwaczną. Inscenizacja "Uprowadzenia z Seraju", jednego z najbardziej ujmujących dzieł Mozarta, na deskach Opery Komicznej w Berlinie, w której miłosna historia zostaje przedstawiona w burdelu, mogła zrodzić się w psychice człowieka dziwnego. Delikatna muzyka oraz sceny morderstw i seksu są niezrozumiałe dla odbiorcy.

Przesłaniem opery jest miłość i współczucie. Pragnienie zniszczenia piękna tak typowe dla współczesnej kultury wynika z chęci zbrukania, sprofanowania i bluźnierstwa. Dlaczego człowiek często zachowuje się w sposób niezrozumiały? Odpowiedź znajdziemy w Biblii, w której dialektyka sacrum i profanum jest wiodącym tematem. Bóg jest święty, a Żydzi są kuszeni do oddawania czci nieświętemu np. Złotemu Cielcowi. Hebrajczycy są okrutnie karani. Kara musi być ciężka, gdyż w miejsce Jahwe nie z tego świata, ustawiono coś z tego świata. Idol jest marną rzeczą, którą można zastąpić inną marną rzeczą.

Wydaje się, że świętość u ludzi jest rozumiana instynktownie, dlatego utwory bluźnierczych twórców spotykają się z krytyką. W barbarzyńcach niszczących piękno i sacrum  jest coś niskiego, ponieważ  wyszydzają dzieła, kpią z ludzi, którzy nie zrobią im krzywdy, bo są lepszymi czy gorszymi, ale jednak chrześcijanami. Tchórzliwość artystów, którzy wiedzą z jakiej religii się pośmiać, zupełnie odbiera im powagę.Opcje Artykułu

Współcześni barbarzyńcy | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
skierka pon, 18 cze 2018, 05:46:31
   Normalniejemy ? jeśli odwołujemy się do Żydów to ...i do prawa , widocznie je mieli , temat bumerang , prawda ?  ...a my mamy ?

Normalniejemy , zaczynamy mieć normalne odruchy...zdrowego psychicznie człowieka , utrata instynktu samozachowawczego to dowód choroby , nie miłości , Chrystus i apostołowie nosili w podróży dwa miecze ...do otwierania konserw ?       Jakieś dwa, trzy lata wstecz , w Londynie jakies teatrzydło wystawiło sztukę w której Chrystus i apostołowie zostali przedstawieni zostali jako grupa gejów  ,  miejscowy szejk " z automatu " obłożył ich fatmą " za obrazę proroką Chystusa " to jak w takim razie jak należy karać za obrazę Allaha ? ajakie były reakcj miejscowych kościołów chrzecijańskich  ?...żadne ...znaczy dla nich Chrystus jest bardziej godny obrony niz dla nas ....będziesz miłówał Pana Boga swego...itd.  


Mojżesz tych problemów nie miał , my mamy ... Chyba nie został potępiony ? no...skoro pojawił się w NT podczas Przemienienia Pańskiego .       Co jest w tym wszystkim najśmieszniejsze ? kaznodzieje wzywający do mężnej obrony wiary , no to...niech pokażą ...co jest ta obrona.
    Jedna religia jest broniona przez swych wyznawców ...druga nie , jedna przetrwa... druga nie .  


 
 

 

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń