Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Na Zachodzie bez zmian?

Niedawno parlament Portugalii nie zgodził się na legalizację eutanazji. To porażka lewicy, która jednak nie złożyła broni i będzie kontynuować walkę. Projekt Partii Socjalistycznej, dopuszczający eutanazję upadł z powodu pięciu głosów.W Portugalii Kościół może na chwilę odetchnąć. Lewica, na szczęście natrafiła na silny opór. W jednym kraju konserwatyści odnieśli z trudem wywalczone zwycięstwo, natomiast w Irlandii zwyciężyły siły lewicowo- liberalne. W przeprowadzonym niedawno referendum usunięto chroniącą życie ósmą poprawkę do konstytucji. Za zniesieniem konstytucyjnego zakazu opowiedziało się ponad 66 proc. mieszkańców Zielonej Wyspy. W ciągu jednego pokolenia Irlandia stała się zupełnie innym państwem. Zmiany w tym kraju nie napawają optymizmem. W krajach niedawno protestanckich sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Organizacja Pew Reaserch Center zbadała stan chrześcijaństwa w Europie. Z badań wynika, że najliczniejszą grupę wśród Europejczyków (46 proc.) stanowią ludzie utożsamiający się z chrześcijaństwem, ale nieuczęszczający do kościołów. 25 procent mieszkańców Zachodu nie identyfikuje się z żadną religią, mniej niż co piąty uważa się za chrześcijanina i bierze udział w kościelnych praktykach. Najwięcej chrześcijan jest we Włoszech, Portugalii, Irlandii, Austrii i Szwajcarii. Społeczeństwem najmniej religijnym są Holendrzy, Norwegowie i Szwedzi.

W badaniach nie uwzględniono krajów z Europy Wschodniej. Krajobraz religijny w tej części kontynentu wygląda różnie. W Polsce religijność jest nadal dość duża, ale Czechy, Łotwa czy Estonia są krajami zsekularyzowanymi. Dlaczego tak się dzieje w tej części świata? Zwracano uwagę na kilka czynników m.in. na zamożność społeczeństwa. Oponenci słusznie mówią, że są kraje bogate i religijne. Przyczyn zmian należy szukać w XVII i XVIII w. Trzysta lat temu w czasie oświecenia, zostały uruchomione mechanizmy, które powoli obaliły stary porządek. Autorytet monarchii i Kościoła przestał być ważny. Wiek XIX to czas nieznanej wcześniej industrializacji i wielu odkryć naukowych. W młodym i prężnym kraju, w Stanach Zjednoczonych zjawiska te nie dokonały takich spustoszeń. Europa po dwóch wojnach światowych straciła optymizm i energię. Czy niedługo Europa będzie zdechristinizowana? Mimo kiepskiej obecnie kondycji, niekoniecznie.Opcje Artykułu

Na Zachodzie bez zmian? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Na Zachodzie bez zmian?
rkurpios śro, 12 wrz 2018, 21:34:51

W Polsce możemy zauważyć mniejszą religijność wśród młodzieży. Jednak nawet ta grupa jest spolaryzowana, gdyż niektórzy deklarują mocną wiarę, a inni agnostycyzm, czasem ateizm. Młodzież zwraca uwagę na różnicę w wyznawanych wartościach a czynach tych którzy nazywają się chrześcijanami. W wielu kościołach możemy znaleźć obłudników. Jeśli przywódcy dają zły przykład, młodzi ludzie szybko to zauważają. W Kościele Katolickim znowu mamy do czynienia z ukrywaniem czynów homoseksualistów i pedofilów. Czy arcybiskupa Paetza spotkała dotkliwa kara? Teraz słyszymy o lobby homoseksualnym, skrywanym ponoć przez papieży. Jeśli to prawda, niektórzy wierni mogą odejść z Kościoła. Inni chrześcijanie zwiący się zielonoświątkowcy robią show w zborach grupowym bełkotem, nazywanym językiem i czasem chęcią oskubania swych owiec. To świetne życie. Pracuje się mało, a żyję dostatnio. Erskine Caldwell, pisarz dziś trochę zapomniany, napisał książkę "Sługa Boży". Bohater udający wędrownego kaznodzieję jest osobą zepsutą do szpiku kości i manipuluje ludźmi, którzy również nie są aniołami. Ilu takich "sług Bożych" jest w kościołach różnych konfesji? Trudno powiedzieć, ale zawsze jest ich za wielu. Nawet gdyby w danej wspólnocie był jeden. 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń