Chesterton zostanie świętym?

pią, 6 lip 2018, 15:12:20

Autor: Robert Kurpios

Być może niedługo świętym zostanie brytyjski pisarz, Gilbert Keith Chesterton, ale proces, który został zainicjowany przez biskupa Northampton nie spodobał się środowiskom żydowskim. To dziwna sytuacja. Odrębna od Kościoła wspólnota wywiera naciski i chce decydować, kto ma prawo, a kto nie ma prawa do wyniesienia na ołtarze.

Tłumaczenia niektórych publicystów, że pisarz nie był antysemitą są oznaką ich słabości. Gdyby wycofano tę kandydaturę, katolicyzm odniósłby porażkę. Warto być uczciwym. Jeżeli jakaś nacja może nie być zadowolona z twórczości pisarza, to raczej Niemcy, a nie Żydzi. Pisarz nie lubił Prusaków. Cenił narody, w których jak uważał zachował się duch rycerskości. W jego książkach Polacy i Irlandczycy są zawsze pozytywnymi postaciami, Prusacy nie są nimi nigdy. Jeżeli pisał coś złego o Żydach, to byli nimi komunistyczni komisarze semickiego pochodzenia lub żydowska plutokracja.

Chesterton razem ze swym przyjacielem Hilaire'm Belloc był krytykiem czasów, w których przyszło im żyć. Jego diagnozy były przenikliwe, a ulubioną metodą argumentacji było "argumentum ad absurdum". Zwalczał materializm używając żartu i paradoksu. Pełne uroku i dowcipu książki czytali także jego wrogowie. Był jednym z najwybitniejszych chrześcijańskich apologetów, a jako człowiek wyrazisty mówił co myśli i nie na Żydów, tylko na zwolenników postępu flirtujących z komunizmem czy nowoczesnym kapitalizmem spadł grom jego krytyki. Nie rozumiał idei propagowanych przez Bernarda Shaw, Herberta Wells'a czy Rudyarda Kiplinga. W książce "Heretycy" polemizuje z brytyjskimi pisarzami. Shaw, krytykowany przez Chestertona był jego przyjacielem.

Mądry i pogodny człowiek jakim był Chesterton nie mogł nie być lubiany. Wielkość Anglika (często podkreślał swoją angielskość) pozwalała mu przyjaźnić się z żydowskim, lewicowym pisarzem Izraelem Zangwillem.

Człowiek, który w młodości był sceptykiem, a później związał się z Kościołem katolickim słusznie został wyrożniony przez biskupa Northampton i społeczność żydowska nie powinna się czuć urażona.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180629151220747